You are here: Home Members redaktor's Home Další špatné vysvědčení pro Česko

Další špatné vysvědčení pro Česko

Navzdory v domácích průzkumech veřejného mínění reflektovanému zlepšení ve fungování vlády, stranické politiky a státu, Česká republika si v Evropě  dál „pěstuje“ obraz země ignorující evropská doporučení namířená na potírání korupce a efektivnější fungování státní správy.

Podle čerstvého hodnocení protikorupční skupiny Rady Evropy (GRECO) naše země od roku 2011 zatím plně splnila jen jedno ze 13 doporučení GRECO v boji s korupcí, tři přijala částečně a devět vůbec. V hodnocení GRECO je tak situace v ČR  na poli v boji s korupcí označena za „globálně neuspokojivou.“

Po nedávných výtkách Evropské komise na adresu nově přijatého služebního zákona, který nesplňuje kritéria odpolitizování státní správy obvyklá v EU a bude ještě vyžadovat doplňující legislativu, aby nám EU vyplácela peníze z eurofondů, je to další úplně zbytečná mezinárodní facka naší zemi.

Nelze se nezeptat, co je na doporučeních evropských institucí tak špatného, že se jim ČR opakovaně tak urputně brání. Možné odpovědi jsou nelichotivé: čeští politici vycházejí vstříc mocným lobbistickým zájmům a nechtějí ztratit vliv na státní správu, jakož i možnost opatřovat pro svoje strany dál černé peníze.

Premiér Bohuslav Sobotka reagoval na zprávu GRECO tvrzením, že ta se věnuje především  aktivitám předchozích vlád. Jeho vláda prý bere doporučení vážně.

Je povzbuzující, že v prosinci 2014 schválil Sobotkův kabinet vládní koncepci boje s korupcí na léta 2015 až 2017 i Akční plán boje s korupcí na rok 2015, a že si vláda stanovila konkrétní úkoly. Jenže bojem s korupcí se už mocně oháněly předchozí vlády—s nechvalnými výsledky. Češi umějí přijímat pěkné koncepce a akční programy, ale stejně jako v případě služebního zákona, nakonec dost často “skutek utek.”

Už v dubnu 2013 jsem v tomto deníku komentoval tehdejší zprávu GRECO, která  byla  stejně zdrcující jako ta současná. České orgány tehdy na jednotlivé námitky GRECO odpověděly v arogantním úřednickém “ptydetpe”, že naše normy není vlastně třeba nijak moc upravovat, protože kdyby si pánové a dámy z GRECO přečetli správně komentář k tomu či onomu českému zákonu, pochopili by, že ČR už vlastně všechny požadavky splňuje.

Od té doby jsme zažili vládu Rusnokovu vládu “expertů“ a nyní i roční působení Sobotkovy vlády. Se sváděním problémů na předchozí vlády si ta současná opravdu už dlouho nevystačí.

Nadějí je, že Sobotkova reakce na poslední zprávu GRECO je o poznání konstruktivnější, než co jsme slyšeli od vlády Nečasovy. Jenže existují důvody ke znepokojení. Nejen dosti otřesná politická show při přijímání služebního zákona, ale také zjevně úmyslné oddalování nejrůznějších opatření doporučených nejen skupinou GRECO ale i domácí organizací Rekonstrukce státu.

 Lakmusovým papírkem bude vládní projednávání již připraveného zákona o financování politických stran, který už je hotový od minulého května, ale vláda se ho, zdá se, bojí.  Vytvořil by  nový úřad pro dohled nad hospodařením stran--tedy orgán patřící k nesilněji doporučovaným opatřením z dílny GRECO. Jenže právě ten se zdá být pro české politiky noční můrou. Jak vážně tedy vláda doporučení GRECO skutečně bere, bude zřejmé už v okamžiku, kdy projedná zákon o financování politických stran.

Právo, 10.2.2015