You are here: Home Members redaktor's Home Další zbytečný Zemanův vzkaz

Další zbytečný Zemanův vzkaz

Bylo asi nereálné očekávat od prezidenta Zemana, že odchod Bohuslava Sobotky z funkce předsedy sociální demokracie přijme s grácií. Místo toho Zeman veřejnosti sdělil, že i když nechce prý kopat do mrtvol, Sobotka byl  v politice jako trápené dítě, které rodiče nutili hrát na housle, ač k tomu nemá talent.

Takto prezident hodnotí premiéra nejúspěšnější vlády za mnoho let. Politika, který vydržel sedm let v postu předsedy rozhádané strany, v níž mu Zemanovi příznivci opakovaně mydlili schody, ale které nakonec „vyřídil“.

Politika, který navzdory tomu, že mu výsledky voleb nedovolily sestavit vládu bez zákeřného Andreje Babiše, je spolu se Zemanem jediným českým premiérem, který vydrží od vzniku ČR v čele vlády celé volební období. A nepotřeboval k tomu ani opoziční smlouvu, která by podvazovala fungování parlamentní demokracie.

O tom, že jinak spíše úřednicky působící Sobotka není bez politického talentu, se ostatně mohli přesvědčit představitelé Zemanovy páté kolony v ČSSD po „lánském puči“, kde tyto „talentované“ politiky Sobotka přehrál.

V posledních měsících musel Sobotka pod tlakem mocenského dua“ Zeman-Babiš kličkovat, což přispělo k pádu preferencí ČSSD. Vymohl si ale odchod Babiše z vlády a donutil Zemana k politickým chybám, které ho mohou stát znovuzvolení. V tomto kontextu je škoda, že se asi nedočkáme odpovědi na otázku, zda by „netalentovaný“ Sobotka Zemanovi pěkně „nezavařil“, kdyby se rozhodl kandidovat na prezidenta.

Ale vraťme se k Zemanovi. Ten opravdu neukazuje v poslední době skvělé politické instinkty. Dopouští se jednoho přešlapu za druhým, přičemž dosavadním vrcholem je naprosto skandální způsob, jakým se zachoval k Sobotkovi při údajném přejímání demise na Hradě.

Sobotkovo rozhodnutí odejít mohl využít k tomu, aby několika velkorysými větami pachuť z onoho trapného představení zmírnil. Udělal pravý opak. Pokud on sám za sedm měsíců prohraje v prezidentských volbách, neměl by se divit, že v duchu jemu vlastním se najde jen málokdo, kdo ocení jeho působení v politice s přívětivým nadhledem.

 Právo, 17.6.2017