You are here: Home Members redaktor's Home Evropská schizofrenie hnutí ANO

Evropská schizofrenie hnutí ANO

Hnutí ANO rozhodne o podobě své kandidátky do voleb do Evropského parlamentu v lednu. V jejím čele nejspíš stane Dita Charanzová, kterou preferuje lídr hnutí Andrej Babiš.

Charanzová si v EP udělala slušné jméno, ale v čele kandidátky ANO bude zejména proto, že s Babišem se rozešly dvě původně hlavní tváře ANO v EP--lídr kandidátky v roce 2014 Pavel Telička i dvojka Petr Ježek.  Poslední kapkou byla Babišova podpora pro Miloše Zemana v prezidentské volbě.

Tento spor ilustruje obecnější problémy ANO. Je totiž stále jasnější, že jak v domácí, tak v evropské politice Babiš dlouhodobě nedokáže tolerovat vedle sebe výrazné tváře, natož pak politiky, kteří si s ním dovolí občas nesouhlasit. „Odejiti“ tak byli (anebo sami odešli) i výrazní politici na domácí scéně, jako byl Martin Stropnický, Karla Šlechtová nebo Robert Pelikán.

Protože v eurovolbách je celá země jeden volební obvod, vyplatí se stranám postavit do čela kandidátky známou tvář. Babiš se ale už rozhodl, že kampaň před volbami povede on sám, takže doma nepříliš známá Charanzová mu vyhovuje. A má už také hlavní téma: migraci.

V tomto kontextu bude jistě dál hájit k migraci stejně nekompromisního maďarského premiéra Viktora Orbána, a to i přesto, že je v EU ostře kritizován za svoje pokusy omezovat liberální demokracii. Kvůli svému zavírání očí nad nedemokratickými choutkami Orbána se Babiš už dostal do sporu s europoslanci za ANO (dokonce i s Charanzovou) a kvůli svému souznění s Orbánem v otázkách migrace i s některými význačnými západoevropskými politiky, jejichž strany patří do stejné liberální frakce jako ANO.

Babišova reálná politika ve vztahu k hlavním tématům té evropské má totiž dnes blíž k neliberálním politikům, jako je Orbán nebo Jaroslaw Kaczynski v Polsku, než k evropským liberálům. K tomu všemu lze připočíst Babišovy problémy s EK ohledně možného konfliktu zájmů při čerpání dotací, což je v ostrém rozporu s liberálním důrazem na respektování pravidel hry.

Na základě zkušeností s prvními čtyřmi lety ANO v evropské politice je jisté jedno: není to ani liberální hnutí (v němž mají šanci dlouhodobě fungovat vedle vůdce i jiné výrazné osobnosti), ani subjekt s agendou slučitelnou s evropskými liberály. Možná by se Babiš měl ve vlastním zájmu vážně zamyslet nad tím, zda se mezi evropskými liberály bude skutečně cítit v příštích čtyřech letech doma.

Právo, 20.12.2018