You are here: Home Members redaktor's Home Evropské země druhé kategorie

Evropské země druhé kategorie

Na schůzce premiérů zemí visegráské čtyřky ve Varšavě prohlásil slovenský premiér Robert Fico, že rozdílná kvalita potravin téhož jména na evropském západě a východě, je vážný politický a hodnotový problém. Pokud ho chce Evropská komise ignorovat, dává najevo, že v Evropské unii jsou země první a druhé kategorie.

Nic proti starosti o kvalitu potravin, což byl hlavní výstup ze summitu. Ve světle skutečnosti, že je na spadnutí rozdělení unie na tvrdé integrační jádro a zbytek, ale působí takové prohlášení téměř absurdně.

Summit V4 se totiž konal v době, kdy předseda EK Jean-Claude Juncker prezentoval scénáře dalšího vývoje EU s tím, že na nadcházejícím summitu EU v Římě se má zvážit, kterým směrem se EU vydá: bude se více integrovat jako celek, budou se integrovat jen některé země, nebo se se má EU spíše rozvolnit?

 Lídří V4 sice obecně podpořili další reformy EU, ale nechali stranou to nejdůležitější. Tedy skutečnost, že Junckerovy různé scénáře jsou jen kouřová clona, protože na západě EU už víceméně převážil názor, že bude nutné EU rozdělit na země, které se chtějí integrovat a ty ostatní.

Z nedávného prohlášení  ministrů zahraničí Francie a Německa vyplývá, že obě země chtějí, aby EU rychle pokročila nejen v tvorbě společné zahraniční a bezpečnostní politiky, ale i azylové i migrační politiky. Z toho vyplývá, s kým se v případné dvourychlostní EU nepočítá.

Jinými slovy: v EU se bude po letech přešlapování lámat chleba. Čeká se na výsledky voleb ve Francii a Německu.

Nevyhrají-li nacionalisté, má Česko čas zhruba do konce roku ujasnit si svoje priority. Zatím si svojí pokračující spoluprací v rámci V4 podřezává pod sebou větev, protože jedním z cílů konceptu dvourychlostní EU je odsunout na vedlejší kolej právě Visegrád, zejména Polsko a Maďarsko.

Česko má ještě čas z této pasti uniknout. Symbolická gesta ve stylu naší podpory pro Donalda Tuska na funkci předsedy Evropské rady proti současné polské vládě ale nemusejí stačit. Skutečnost, že nemáme euro, a že existuje jen slabá politická vůle naše postavení v EU vážně řešit, nedávají moc nadějí, že už za rok nebude  summit V4—i za účasti ČR--oficiálně opravdu jen schůzkou evropských zemí druhé kategorie.

Právo, 6.3.2017