You are here: Home Members redaktor's Home Fantazírování o zrušení Senátu

Fantazírování o zrušení Senátu

Po každých senátních se ozvou politici stran, které neuspěly, podle kterých by Senát vzhledem k nízké účasti voličů bylo nejlepší zrušit. Tentokrát se ozval šéf hnutí ANO Andrej Babiš a po něm i prezident Zeman.

Ponecháme-li stranou, že Babišova slova na adresu Senátu bohužel nelze odpreparovat od jeho pohrdavých vyjádření na adresu krajů (“průtokáče“ na peníze), na adresu Poslanecké sněmovny (žvanírna) či od jeho urážení tradičních politických stran, je zde i ústavní problém, který politici bohorovně pomíjejí.

Spočívá v tom, že ke zrušení Senátu by byl zapotřebí ústavní dodatek, který by musel být schválen oběma komorami parlamentu, tedy i Senátu. Když už Babiš s takovou lehkostí mluví o rušení Senátu, neměl by nám zároveň vysvětlit, jak přesvědčí senátory, ať si vypustí svůj vlastní rybník?

I kvůli této politické „hlavě 22“ se podařilo horní komory zrušit jen v hrstce zemí, přičemž k tomu bylo třeba senátorům nabídnout nějakou významnou protihodnotu. Ve Švédsku kupříkladu obdrželi tučnou doživotní rentu.

Máme i příklad z našich novodobých dějin, když se podařilo Federální shromáždění přimět k tomu, aby odhlasovalo konec federace. I v tomto případě ale bylo českým federálním poslancům neformálně slíbeno, že se podstatná část z nich uplatní právě v Senátu, který měl být nově vytvořen podle nové české ústavy přijaté na podzim roku 1993.

Tento slib nejenže nebyl dodržen, ale s ustavením Senátu se několik let nespěchalo. Což přispělo k dojmu, že bez něj lze fungovat. A už se zpětně nepodaří dokázat, že kdyby Senát byl, mohl možná zabránit některým tehdejším excesům poněkud zdivočelých „reformátorů“ kolem Václava Klause.

Jisté je, že senátoři nyní mají dvojnásobný důvod být nedůvěřiví, i kdyby se tentokrát jednalo o protihodnotu schválenou předem zákonem. Vždyť kdo jim kupříkladu zaručí, že Ústavní soud po zrušení Senátu nerozhodne, že taková „protihodnota“ je neakceptovatelný „úplatek“?

Senát tedy zůstane. Politici by místo populistických výzev měli přemýšlet, jak mu přidat na významu. A to nejen proto, že po zavedení přímé volby prezidenta oslabil, když ztratil možnost rozhodovat o hlavě státu.

Každopádně by bylo mnohem odpovědnější, kdyby takový Babiš místo neuskutečnitelných výzev, po volbách raději prohlásil, že se postaví do čela iniciativy, jejímž cílem bude zvýšení role Senátu v české politice.

Právo, 19.10.2016