You are here: Home Members redaktor's Home Fiala klausismus z ODS nevyvětral

Fiala klausismus z ODS nevyvětral

Občanská demokratická strana by pod vedením respektovaného akademika Petra Fialy chtěla být stranou pro umírněné konzervativce. Což o to, takovou stranou chtěla být už v 90. letech, jenže v cestě stál kult osobnosti jejího zakladatele Václava Klause.

Ten po rebelii ve vedení ODS na podzim 1997, známém jako „sarajevský atentát“, otočil kormidlem do vod nacionálního populismu a otevřené euroskepse. Ideologickou výbavou strany se stal „klausismus“, jak to pěkně popsal Mirek Topolánek, když se ujímal vedení v roce 2002.

Ukázalo se, že on i další noví lídři jsou Klausovými žáky, i pokud jde o cynické postoje k právu, a stranu tak ovládli kmotři. Aféra v roce 2013, v níž hlavní roli hrál premiér Petr Nečas a šéfka jeho sekretariátu i milenka Jana Nagyová, už byla jen bizarním vyvrcholením toho všeho.

Fiala sice odstřihl stranu od kmotrovských vazeb, ale vyvětrat z ní „klausismus“ se mu nedaří ze dvou důvodů. Jedním je skutečnost, že roli nejprominentnějšího rebela vůči vedení na sebe vzal Václav Klaus ml., jenž kopíruje názory svého otce. Ten se ovšem v posledních letech názorově posunul ke krajní pravici.

Když Klaus ml. zpochybnil účast českých vojáků na misi v Afghánistánu nebo podpořil kandidaturu Ladislava Jakla do Senátu na kandidátce okamurovců, vypukla v ODS bouře a její poslanecký klub to konečně musel řešit. Fiala tvrdí, že si vše vyříkali a věc je uzavřená. My můžeme naopak s jistotou říci, že si Fiala lže do kapsy.

Dědictvím „klausismu“ je i europoslanec Jan Zahradil v roli šéfa evropské politiky ODS. Ve straně sice znějí hlasy, že chce-li přilákat více pravicových voličů, měla by být vůči EU přívětivější, jenže s „klausovsky“ euroskeptickým Zahradilem to bude těžké. Vlastně ani nepřekvapuje, že když nyní oznámil, že po eurovolbách hodlá kandidovat na pozici šéfa Evropské komise, nemá prý v úmyslu hledat podporu u evropských lidovců, ale u krajně pravicových stran, jako je italská Liga.

Ve straně, v níž probublávají na povrch podobné postoje, není tudíž ani divu, že mladoboleslavský primátor za ODS Raduan Nwelati kandiduje v komunálních volbách se sloganem „nulová tolerance cizincům“.

Takové heslo sice jistě ocení Institut Václava Klause, ale Fiala má o problém víc. A pokud rychle nepřejde do ofenzivy, není vyloučeno, že potůčky klausismu v jeho současné podobě (model Alternativa pro Německo) se postupně spojí do proudu, který ho smete.

Právo, 25.8.2018