You are here: Home Members redaktor's Home Hackerství jako terorismus

Hackerství jako terorismus

Hackeři útočí z různých důvodů. Občas si jen hrají, občas kradou osobní data za účelem obohacení. Jindy mohou mít dokonce ušlechtilé cíle, když chtějí zveřejnit informace, které podle nich nemají zůstat v demokratické společnosti skryté před veřejností. 

Bohužel metodou jejich práce je většinou krádež, v každém případě však neoprávněný zásah do soukromí. Od toho, stejně jako od velikosti spáchané škody, se odvíjí postihy.

Hackerské útoky, jejichž cílem je politické vydírání nebo politické hrozby, jsou ovšem svého druhu terorismus, a podle toho by měly být posuzovány.

Jestliže hackeři spojení s neonacistickým webem White Power ukradnou obsah emailové schránky premiéra země nejen za účelem politické kompromitace, ale i s deklarovaným cílem pomstít se mu za jeho postoje v migrační krizi, je to jednání, které jde proti základním principům fungování demokratické politiky.

Jestliže titíž hackeři hrozí „zrádcům národa“, že pokud bude někdo z nich zatčen, nebo pokud příslušné orgány zařídí zrušení jejich webu, dostanou se na veřejnost kompletní obsahy e-mailových schránek Sobotky a dalších členů „jeho gangu“, což bude následováno „totální válkou“, jde už o teroristickou hrozbu.

Když tito neonacističtí teroristé varují politiky, že „nacionální revoluci nezastaví, a že za každé pronásledování přijde radikální odveta“, měli by politici reagovat nikoliv jen v podobě prohlášení ministerstva vnitra, že se snaží útočníky odhalit.

Jestliže i samotné ministerstvo vnitra ve svém prohlášení tvrdí, že považuje výhružky hackerů za útok na demokratický systém, měl by kromě pátrání po pachatelích nejspíš následovat příslušný legislativní návrh, který bude podobné útoky považovat v budoucnosti za teroristické činy, jejichž cílem je svržení ústavního pořádku České republiky. Tresty by tomu měly být úměrné.

I když se nepochybně jedná jen o malou skupinu osob, žádný demokratický stát si nemůže nechat líbit hrozby tohoto druhu. Když nějaká organizovaná skupina vyhlašuje státu a demokraticky zvoleným politikům „totální válku“, sprostě vydírá a slibuje nacistickou „revoluci“, zaslouží si ze strany státu válku. Své by k tomu měla možná říct i Bezpečnostní rada státu.

 Právo, 14.1.2016