You are here: Home Members redaktor's Home Hradní rozmlžování ústavy pokračuje

Hradní rozmlžování ústavy pokračuje

Ministru financí Andreji Babišovi nestála Poslanecká sněmovna za to, aby se dostavil na její zasedání, když diskutovala o jeho daňových machinacích. Za prezidentem Milošem Zemanem, který se evidentně dívá na podivné finanční eskapády v minulosti ministra financí blahosklonně, naopak Babiš rád šel. Odměnou mu bylo několik výroků na jeho podporu.

Ponechme stranou prezidentova problematická obvinění na adresu PS, že si drze hraje na soudce či žalobce, ačkoliv ta primárně jen chtěla po ministrovi vlády, která Sněmovně zodpovídá, ať vysvětlí svoje podivné daňové machinace.  Ještě kontroverznější je totiž Zemanova odpověď na otázku, zda by Babiše odvolal na návrh premiéra.

Podle prezidenta je prý odvolání podle koaliční smlouvy podmíněno souhlasem šéfa koaliční strany. Odvolání by se tedy nebránil, kdyby byla taková dohoda (premiéra Sobotky) s šéfem koaliční strany (ministrem Babišem).

Podle hlavy státu lze tedy Babiše odvolat z vlády zřejmě pouze tehdy, pokud s tím bude coby šéf koaliční strany souhlasit on sám! Ústava je evidentně pouhý cár papíru, nad níž stojí koaliční smlouva! Navíc koaliční smlouva interpretovaná ne tak, jak byla v otázce obsazování ministerských postů zamýšlena, ale tak, jak si účelově vysvětluje prezident.

Je škoda, že parlamentní politici a předseda vlády nenajdou ani odvahu, ani politickou shodu, aby prezidentovo opakované ohýbání ústavy konečně otestovali. V tomto případě tak, že by Sobotka odvolání skandály obtíženého Babiše jednoduše navrhl, a kdyby prezident ministra financí odvolat odmítl a hájil by to svojí nesmyslnou konstrukcí, podal by na něj Senát se souhlasem PS ústavní žalobu.

Nejde zde přitom o nějaké vyřizování účtů s prezidentem. Jde o to, že bez rozhodnutí Ústavního soudu, které by ústavu závazně interpretovalo v otázce toho, co prezident ve vztazích s premiérem musí a nemusí, totiž  povedeme i nadále o tom, co všechno si (ne)smí prezident dovolit, jen jalové disputace. Přičemž důvěra v parlamentní demokracii, které se prezident i Babiš de facto vysmívají, bude dál klesat.  

Právo, 18.3.2017