You are here: Home Members redaktor's Home Hymna jako politikum

Hymna jako politikum

Český olympijský výbor si u skladatele Pavla Boka zadal novou verzi české hymny. Výsledek příliš nenadchl a rozbouřil hladinu veřejného mínění. K věci se vyjadřují i politici.

Prezident Miloš Zeman prohlásil, že na hymnu se nemá sahat. “Věci, jako je hymna, státní vlajka a některé další státní symboly, by měly kvůli tradici zůstat zachovány a neměly by se měnit jako módní doplňky.”

S tím lze jistě souhlasit, jakkoliv víme i z našich dějin, že občas se státní symboly měnit musejí, jako třeba po rozdělení Československa. Poválečné Německo nebo Rusko po rozpadu Sovětského svazu by  také mohly vyprávět. Jinde se hymny mění kvůli genderové vyváženosti.

Problém s iniciativou ČOV ale leží jinde. Důvody, které uvádí, totiž znějí dosti podivně. Kupříkladu, že ČOV prý chtěl jen rozpoutat diskusi. Nebo že současná verze hymny je příliš krátká—kratší než časový limit povolený pro hymny na vrcholných sportovních akcích, takže vítězní čeští sportovci mají méně času si ji užít. Nebo že není dostatečně „vlastenecká.“

Proč by ale právě ČOV měl být hybatelem úprav hymny, navíc z uváděných důvodů? Hraje se hymna snad jen na sportovních akcích? Přesně vystihl podstatu problému Miroslav Kalousek: „Jak si mohl ČOV dovolit vynaložit 600.000 na něco, co mu vůbec nepřísluší?" 

Celá akce tak dost připomíná neslavně proslulý projekt Praha olympijská z časů pražského primátora Pavla Béma. I tehdy se od počátku vědělo, že plán uspořádat olympiádu v Praze je více než nereálný, což ovšem nezabránilo magistrátu, aby nevynaložil desítky milióny korun na různé studie a propagační akce. Řada lidí se--řečeno lidově--pěkně napakovala.

Částka ve výši 600 tisíc, kterou vynaložil státem podporovaný ČOV je ve srovnání malá. Jenže i když, jak se dalo předpokládat, celý projekt zkrachuje už na svém začátku, i zde si několik lidí přijde na slušné honoráře. A nelze se ubránit dojmu, že za projektem, jako je úprava hymny, který by měl být zcela v rukou státu, když už by se vůbec měl realizovat, stojí zase jednou různí sponzoři a další soukromé zájmy.

Právo, 31.3,2018