You are here: Home Members redaktor's Home Jak Babiš (ne)přijde k rozumu

Jak Babiš (ne)přijde k rozumu

Prezident Miloš Zeman oznámil, že Andreje Babiše jmenuje znovu premiérem bez ohledu na výsledky referenda v sociální demokracii. To rozhodne, zda má jít ČSSD do koaliční vlády s hnutím ANO.

Zeman zastává názor, že pokud nevznikne menšinová koalice ANO a ČSSD s podporou komunistů, má se Babiš opřít o KSČM a hnutí Svoboda a přímá demokracie. Ten ale vládu opřít o okamurovce nechce.

Když to moderátor pořadu TV Barrandov „Týden s prezidentem“ Zemanovi připomněl, ten prohlásil: „Při vší úctě k Andreji Babišovi, politik má svaté právo měnit svoje názory.“ Těžko ale říct, proč si myslí, že Babiš ve vztahu k SPD takříkajíc přijde k rozumu.  

Babiš se o hlasy  SPD občas rád opře v tom či onom hlasování v PS. Kdyby ale coby trestně stíhaný premiér, jehož vztah k demokracii je sám o sobě je kritizován doma i v zahraničí, formálně opřel svou vládu o SPD a KSČM, octne se na tenkém ledě nejen jako politik s evropskými ambicemi, ale i jako podnikatel s obchodními zájmy napříč EU. A spolu s ním Česká republika.

Zdá se tedy, že Zeman hraje vabank. Pokud by Babiš jeho návod na spolupráci s SPD a KSČM odmítl, má ještě před jeho oficiálním jmenováním možnost couvnout a jmenovat třeba úřednickou vládu. Kdyby ho ale skutečně jmenoval, ztratí nad ním kontrolu.

Pokud by totiž ani druhá vláda Babiše nezískala důvěru, třetí pokus má předseda PS Radek Vondráček z ANO, a Zeman je z kola ven. A pokud by vláda nedostala důvěru ani na třetí pokus, měly by následovat předčasné volby.

Zeman sice opakuje, že předčasné volby jsou urážkou voličů, a on je nepřipustí, neměl by ale příliš velký manévrovací prostor, i když jeho svérázné výklady Ústavy neradno podceňovat.

Naopak Babiš by předčasné volby nejspíš vítal. Ostatně už půl roku se v čele menšinové vlády chová tak, jako by dělal volební kampaň. Že začne raději spolupracovat s SPD, tak může být spíše jen Zemanovo zbožné přání.

Právo, 26.5.2018