You are here: Home Members redaktor's Home Jak Fico vyvolal duchy fašismu

Jak Fico vyvolal duchy fašismu

Robert Fico ve volební kampani tak intenzivně strašil slovenskou veřejnost migrační vlnou, až těsně před volbami zjistil, že jeho Smeru ubývá voličské podpory. A došlo k tomu nejen proto, že voliči po právu očekávali od levicové strany, která se označuje za sociálně demokratickou, že se bude více vyjadřovat k záležitostem, jako je neuspokojivý stav zdravotnictví a školství, než k uprchlíkům, kteří Slovensko významně neohrožují.

Došlo k tomu i proto, že když demokratická strana vytáhne téma „silné ruky“ (Chráníme Slovensko!), přičemž se významně odkloní od svých dřív proevropských postojů, může si být jistá, že ti voliči, které se jí podařilo nejvíce vystrašit, budou hledat „bezpečí“ u stran, které vládu silné ruky „umějí lépe“.

Skoro by se dalo říci, že právě Fico stvořil svojí předvolební rétorikou volební úspěch fašistické strany Lidová strana Naše Slovensko Mariana Kotleby. Když už se někdo chce se sevřenou pěstí vymezovat pro cizákům všeho druhu, proč volit stranu hlavního proudu, jakkoliv před volbami používala rétoriku, za kterou by se nemuseli stydět národovci nejhrubšího zrna? To už je lepší sáhnout přímo po skutečných fašistech.

Podíváme-li se na volební výsledky, je zřejmé, že oněch zhruba 14 procent, které Smer ztratil od posledních voleb, si mezi sebou z  části rozebrali Kotlebovi fašisti a Slovenská národní strana. Další část Fico odevzdal paradoxně pravicovým stranám, které na rozdíl od levicového Smeru před volbami nezapomněly, že větším problémem pro Slovensko než údajné nájezdy migrantů jsou nefungující školství, zanedbané zdravotnictví a korupce.

 Co je pro Slovensko skutečně varující, je skutečnost, že podle prvních sociologických analýz hlasovalo ve věkové skupině prvovoličů pro Kotlebu až 22 procent voličů! Smer se umístil až na pátém místě s necelými osmi procenty. U této věkové skupiny měly také celkově větší podporu demokratické pravicové strany než levice.

Výsledky voleb na Slovensku jsou varováním i pro Česko. Pokud by některé vládní strany podlehly v nadcházejících několikerých volbách pokušení hrát protiimigrační a národnickou kartu stejně jako Fico na Slovensku (nebo jako český prezident Miloš Zeman), je dost pravděpodobné, že by z takových postojů nakonec nejvíce profitovaly strany, jako je Ústvit s Blokem proti islámu nebo komunisté. I u nás by zřejmě platilo, že ti voliči, které by se stranám hlavního proudu podařilo nejvíce vystrašit, by nakonec svěřili svoje „bezpečí“ stranám „silné ruky“, které se příliš netají s tím, že liberální demokracie není jejich káva.

Novinky, 7.3. 2016