You are here: Home Members redaktor's Home Jak může Milión chvilek pro demokracii zvýšit tlak na Babiše

Jak může Milión chvilek pro demokracii zvýšit tlak na Babiše

V Praze proběhla další demonstrace za odstoupení premiéra Andreje Babiše, organizovaná spolkem Milión chvilek pro demokracii. Zdánlivě se příliš nelišila od těch předchozích, ale ve skutečnosti na ní zazněly některé nové požadavky, které mohou být pro Babiše mnohem větším problémem, než jsou výzvy k jeho odchodu.

Zatímco případné odstoupení z funkce může v obecné rovině Babiš odmítat s tím, že má ve světle volebních výsledků potřebnou legitimitu vládnout, a v podobě podpory sociální demokracie a komunistů i potřebnou sněmovní podporu, bude mít velké problémy odrážet rostoucí tlak občanské společnosti, aby neignoroval výsledky auditu Evropské komise. Ten, jak známo, došel k závěru, že je český premiér v konfliktu zájmů, protože se dostatečně neodstřihl od jím vybudovaného podnikatelského impéria Agrofert, a požaduje, aby Česká republika vrátila 280 miliónů korun.

Je důležité, že na demonstraci, jejíž část byla přenášena Českou televizí, jasně zaznělo, že pokud se Babiš podřídí doporučením auditu, a neoprávněně získané peníze vrátí, může oněch 280 miliónů být použito na dotace pro jiné české podniky. Pokud ne, Česká republika je definitivně ztratí, což jen zvýrazní, že Babišovi jde jen o Babiše. Stejně důležité byly výzvy, aby české úřady až do vyřešení Babišova konfliktu zájmů přestaly vyplácet dotace Agrofertu i z domácího rozpočtu.

Novým prvkem ve strategii Miliónů chvilek pro demokracii byl i pochod na Hlavní nádraží, kde demonstrující rozdávali letáky vysvětlující Babišův konflikt zájmů. To může mnoho lidí, kterým jsou protesty zatím lhostejné, sice iritovat, ale protesty to činí více akčními a propojenými se zbytkem společnosti. Doposud se totiž odehrávaly v jakémsi mírně festivalovém duchu jen na vyhrazených prostranstvích.

Na sociálních sítích se objevily dotazy, proč místo Hlavního nádraží nezamířili protestující k Úřadu vlády, nebo na Hrad. Kupříkladu bratislavské demonstrace organizované hnutím Za slušné Slovensko měly obvykle pokračování v podobě pochodu před budovu slovenského parlamentu.

Vývoj okolo Babiše bude mít svoji dynamiku, a zejména na konci dvouměsíční lhůty, kterou EK České republice dala na řešení závěrů auditu, se jasně ukáže, zda Babišovi jde více o Českou republiku nebo o sebe. Jasnější stanovisko bude muset zaujmout i prezident Zeman, který zatím stejně jako Babiš okolo závěrů auditu mlží s odkazy na to, že ještě není nic konečného.

Pokud ani dění okolo auditu s Babišem a Zemanem nepohne, nabízí se kromě údernějších a pravidelnějších protestů i možná politizace hnutí. Podobně jako na Slovensku, kde se část občanských aktivistů rozhodla jít do politiky. I když Milión chvilek pro demokracii zatím doufá, že se mu podaří přimět české demokratické strany k jednotnému postupu, je otázkou, zda současné strany mohou k sobě znovu přitáhnout voliče, kteří od nich utekli.

I na poslední demonstraci Miliónu chvilek pro demokracii zaznělo, že podle průzkumů až třetina voličů ANO ho podporuje jen proto, že nevidí alternativu. Politická iniciativa zrozená z hnutí, které dokáže dostat na náměstí statisíce lidí, by možná takovou alternativou byla. A k dosažení toho, oč Milión chvilek usiluje, tedy odchod Babiše a obroda české politiky, by nutně nemusela volby vyhrát. Stačilo by, aby k sobě přilákala takové množství voličů, které změní povolební aritmetiku, až se bude formovat příští vláda.

ČRo Plus, 11.12.2019