You are here: Home Members redaktor's Home Jak nekandidovat na prezidenta

Jak nekandidovat na prezidenta

V Česku hraje řada osobností, jejichž jména jsou zmiňována v souvislosti s možnou kandidaturou na prezidenta, s veřejností zvláštní hru. Místo toho, aby jasně deklarovaly, že se o nejvyšší úřad v zemi chtějí ucházet,  chovají se často jaksi upejpavě.

Ten či onen by prý svou kandidaturu vážně zvážil, pokud by si to situace opravdu žádala. Naposledy se v tomto duchu vyjádřil ekonom Jan Švejnar, který médiím prozradil, že pokud by pokračovalo otáčení země na Východ a byly by pošlapávány demokratické principy, byl by připraven vyzvat současného prezidenta Miloše Zemana.

Podobný přístup k prezidentské kandidatuře je méně viditelně zakódován i v tzv. Kroměřížské výzvě, která chce hledat vhodné prezidentské kandidáty v rámci občanské společnosti. Vhodné prezidentské kandidáty by neměl ale nikdo hledat, měli by být  na první pohled viditelní. A především by to měli být lidé, kteří prezidentem opravdu být chtějí a na své kandidatuře aktivně sami pracují.

Platí to přitom nejen o kandidátech z občanské společnosti, ale i o kandidátech politických stran. Pokud ta která strana vytáhne z rukávu kandidáta, který nebyl dosud znám tím, že by o prezidentskou funkci sám usiloval a měl jako vyprofilovaná osobnost ve veřejnosti pozitivní odezvu bez ohledu na svoji stranickou příslušnost, je to dopředu prohrané.

Některé významné osobnosti dokonce s vážnou tváří tvrdí, že kandidovat nechtějí, ale kdyby kandidovala ta či jiná osobnost, která podle nich není na úřad prezidenta vhodná, šly by do toho. Nejenže „zachraňovat“ národ od jiného případného prezidenta není dostatečný důvod k tomu, aby někdo kandidoval, ale celé  to vyznívá namyšleně: mohl bych se klidně nechat zvolit prezidentem, ale nechám to rád někomu méně významnému, pokud bude podle mého gusta.

O Zemanovi lze říct leccos kritického. Jisté ale je, že k prezidentské kandidatuře se postavil jediným možným způsobem. Tedy čelem. Dlouhodobě říkal, že pokud bude zavedena přímá volba, půjde do toho. A když byla schválena, slib splnil. A zvítězil.

Může ho tak porazit zase jen jedině kandidát, který od začátku ukáže, že o prezidentskou funkci stojí a nebude se utápět ve vyhýbavých prohlášeních. A také nebude čekat do poloviny příštího roku, kdy už bude na dobře zorganizovanou kampaň pozdě.

Právo, 4.6.2016