You are here: Home Members redaktor's Home Jak se ČSSD vládne s Babišem

Jak se ČSSD vládne s Babišem

Druhá vláda Andreje Babiše byla jmenována před měsícem a má za sebou teprve několik týdnů vládnutí s důvěrou Poslanecké sněmovny, ale už si lze udělat poměrně přesný obrázek toho, jak bude fungovat. Shrnout by se to dalo tak, že středobodem všeho je, jak jinak, Babiš.

Předseda ČSSD Jan Hámáček je sice v současnosti ministrem vnitra, ministrem zahraničních věcí a ještě místopředsedou vlády, ale o nějakém výraznějším jeho počinu, který bychom si pamatovali, není vidu ani slechu. Zato Babiš se s chutí prezentuje nejen jako jakýsi šéf diplomacie, ale i vedlejší ministr vnitra.

K otázkám, která spadají do portfolia ministerstva vnitra, a zajímají veřejnost, zejména migrace, se vyjadřuje primárně on. Hamáček mu jen sekunduje.

Pokud jde o zahraniční politiku, slyšíme také hlavně Babiše. Skoro se zdá, že po celou dobu, co vládl bez důvěry, čekal, až se bude moct začít předvádět jako politik evropského kalibru. Teď když mu ČSSD a KSČM pomohly získat důvěru, a sňaly z něj tak částečně i nálepku politika, s nímž tradiční strany nechtějí nic mít kvůli jeho trestnímu stíhání, doslova rozkvetl.

Ukazovat se s evropskou kulturní a politickou smetánkou ho evidentně baví, jak demonstroval během svých nedávných cest do Německa a Rakouska. Hamáček mezitím kdesi v pozadí řeší bublající frustrace ve vlastní straně. Otázku jmenování plnohodnotného ministra zahraničí raději odkládá.

Babiše je plno ovšem i v jiných oblastech. Kauzu H-Systému by spíše měli řešit příslušní ministři, když už se v ní po kontroverzním rozsudku Nejvyššího soudu začal angažovat stát. Ale pro hyperaktivního premiéra, který neustále počítá, co mu může přinést body u voličů,  je evidentně téměř nemožné odolat pokušení ukázat se veřejnosti jako spasitel.

ČSSD nakonec toho příliš nezíská u voličů ani z aktivit ministerstva zemědělství a ministerstva práce a sociálních věcí. Iniciativu ministra zemědělství provést jakousi inventuru průběhu církevních restitucí  si Babiš nepochybně úspěšně přivlastní, pokud se ukáže být populární. A volání nové ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové po plošném zvýšení platů státním zaměstnancům o deset procent, buď snadno odrazí s pomocí prezidenta, jehož podporu pro svoje odmítavé stanovisko už si zajistil, anebo nakonec udělá velkorysé gesto, za které si připíše volební body zase především ANO.

Jinými slovy: ČSSD je zatím ve vládě jen Babišovým stínem, jak se dalo předpokládat, a nejspíš se to nezmění. Jaké dopady to bude mít na její popularitu u voličů i její snahy o vnitřní konsolidaci,  lze už teď  docela dobře předvídat.

Právo, 1.8.2018