You are here: Home Members redaktor's Home Jak se promění Senát

Jak se promění Senát

Výsledky prvního kola voleb do Senátu naznačují, že jeho složení se nejvýrazněji promění, zejména pokud jde o postavení občanských a sociálních demokratů. V prvním kole vítězná ODS si výrazně polepší, pro ČSSD skončí volby naopak výrazným neúspěchem.

ČSSD měla až do voleb 24 senátorů, a  coby nejsilnější subjekt měla v čele Senátu Milana Štěcha. O tyto pozice ale  skoro jistě přijde. Obhajuje 12 křesel, přičemž do druhého kola postoupilo jen 5 jejích kandidátů. I kdyby se stal zázrak a všichni v druhém kole vyhráli, skoro jistě ji v pořadí nejsilnějších klubů předstihnou lidovci a  ODS, možná i STAN.

Zejména ztráta postu předsedy Senátu symbolicky dokoná závratný propad ČSSD. Ještě před rokem měla v nejvyšších ústavních funkcích tři politiky—premiéra a předsedy obou komor parlamentu.

Souboj mezi ODS a lidovci o pozici nejsilnějšího v Senátu, a tudíž i post předsedy Senátu, bude těsný. Lidovci, kteří měli se šestnácti senátory až dosud druhý nejsilnější klub, obhajují tři křesla. Jiří Čunek obhájil to svoje už v prvním kole, a i všichni čtyři další lidovci, kteří postoupili do druhého kola, mají šanci uspět. Mohli by tedy mít až 18 senátorů.

Kandidáti ODS postoupili do druhého kola v 11 obvodech, přičemž šanci na vítězství má možná až osm z nich. Jelikož strana obhajuje 4 senátorská křesla, a až voleb jich měla 14, bude její souboj s lidovci o vedení Senátu velmi těsný.

Možná důležitější než střídání pozic v čele Senátu, je ale další relativní neúspěch hnutí ANO. Jeho kandidáti sice postoupili do druhého kola v deseti obvodech, ale jen v jednom případě z prvního místa. A reálnou šanci na získání senátorského křesla mají jen dva nebo tři. I když ANO neobhajuje žádné senátorské křeslo, počet jeho senátorů ze současných šesti příliš nevzroste.

Senát tedy bude tedy dál představovat silnou opozici jak pro ANO, které dominuje ve Sněmovně, tak pro případnou hlasovací koalici ANO, KSČM a SPD. Ani jedna z těchto stran v senátních volbách neuspěla.

A většinu nebude mít v Senátu ani vládní koalice ANO a ČSSD.  Senát tak nadále zůstane pojistkou proti případným změnám Ústavy a volebních zákonů.

Právo, 8.6.2018