You are here: Home Members redaktor's Home Jak se u nás (ne)nastavují procesy

Jak se u nás (ne)nastavují procesy

Na konci roku 2012 se po odvolání ředitele Národního divadla Ondřeje Černého proslavila tehdejší ministryně kultury Alena Hanáková opakovaným ujišťováním, že byly chybně „nastaveny procesy“. V tomto případě se nakonec ukázalo, že problém souvisel spíše s ministryní a osobními ambicemi některých dalších aktérů, než s „procesy“.

V mnoha jiných případech by ale správně „nastavené procesy“ mohly  odvrátit velké škody a zachránit lidské životy. Než vypukla metylalkoholová aféra, v níž přišlo o život několik desítek lidí, mohli jsme slyšet, že větší regulace trhu s  alkoholem není nutná. Po aféře se přišlo na to, že „procesy“ šlo nastavit o poznání lépe.

Po mnoho let jsme byli také přesvědčováni, že „procesy“ jsou vcelku kvalitně nastaveny pro  budování naší infrastruktury. Až čtvrtstoletí po pádu bývalého režimu se zjistilo, že se ve výstavbě dálnic a silnic řadíme i za rozvojové země. Politici uznali, že by se v „procesech“, jako je vyvlastňování, povolování staveb či posuzování vlivu staveb na životní prostředí, dalo leccos zlepšit.

Také ministr vnitra Milan Chovanec hájí svoje „procesy“. Poté, co byla zadržena skupina zlodějů, kteří vynášeli z bývalého muničního areálu ve Vrběticích zbraně a munici, nechal prý udělat prověrku práce policie a nenašel žádné pochybení!  Co na tom, že navzdory bezchybným policejním opatřením do areálu vnikaly nepovolené osoby.

Údajně kvalitními procesy se také údajně řídily finanční úřady, když s pomocí zajišťovacích příkazů zlikvidovaly řadu firem. A i Andrej Babiš se prý nastavenými procesy řídil, když „optimalizoval daně“ nákupem dluhopisů vlastní firmy do vlastní kapsy.

Žádné „nastavené procesy“ prý neporušil, ani když vytáhl z Evropské unie 50 miliónů v dotacích na Čapí hnízdo. A je možné, že se svou intepretací u soudů uspěje, protože ty neurčují, zda byly nějaké procesy chybně nastavené, ale zda ten či onen obžalovaný ty platné porušil.

Poučení se evidentně nabízí celá řada. Možná by ale by leckde stačila jen špetka zdravého rozumu. Když se kvůli „nastaveným procesům“ není možné pohnout z místa, nebo se jejich zásluhou beztrestně krade, asi by nebylo pokaždé třeba čekat se změnou, až když dojde k nějaké kalamitě.

Právo, 23.9.2017