You are here: Home Members redaktor's Home Jak to chodí v Babišově

Jak to chodí v Babišově

Andrej Babiš mediálně září, když může odpovídat v krátkých replikách, v nichž si ve své nezaměnitelné českoslovenštině udiveně povzdechne nad tím či oním politickým nesmyslem a přidá své zaručeně odborné řešení. Když se naopak uvolí přijít do půlhodinového televizního pořadu ve formátu jeden na jednoho, je kouzlo pryč.

Tlačen otázkami i nutností odpovídat více než jednou větou, poodkryl v takovém vystoupení v Interview ČT24 předseda hnutí ANO, vlastník obrovité firmy Agrofert, vlastník dvou deníků, poslanec, ministr financí a místopředseda vlády v jedné osobě některé zajímavé aspekty svého antipolitického projektu.

Dozvěděli jsme se kupříkladu, že hnutí ANO opravdu, ale opravdu není jako politické strany, protože je na rozdíl od nich zcela otevřené. V nadcházejících komunálních volbách tak bude za hnutí kandidovat více než 9 tisíc lidí, přičemž členů ANO je na kandidátkách jen pár tisíc.

Na otázku, jak při takové „otevřenosti“ může zajistit, že se na kandidátkách zaštítěných jeho jménem nesveze do politiky řada lidí s pochybnou minulostí a nejasnými záměry, prozradil Babiš, že to se pochopitelně zaručit nedá, protože nemá bezpečnostní agenturu ABL, která by lidi špiclovala. Ale na prověřování budoucích politiků se prý pracuje.

On sám by prý nejraději odešel z Poslanecké sněmovny, když vidí, jak to v parlamentní politice funguje. Nepopírá, že v minulosti řekl, že parlament je žvanírna, ale není si prý vědom, že by něco podobného řekl někdo před ním.

Z užvaněné PS ale odejít nemůže, protože poslanecký  klub ANO rozhodl, že má zůstat. I on se tedy evidentně navzdory řečem o tom, že ANO je jen jeho kompars, musí podřídit vnitrostranické demokracii. Ke všemu měl prý jeho možný--evidentně nedostatečně proklepnutý-- náhradník z kandidátky ANO v minulosti jakési problémy.

Jinak prý ale ANO funguje úplně stejně jako politické strany. Na rozdíl od nich, kde si člověk musí vysedět svůj politický životopis na nudných schůzích, je ovšem zcela otevřené občanům, kteří chtějí jít do politiky.

Tato otevřenost vůči občanům není evidentně totéž, co byl v předchozích volbách důraz na odborníky, protože ne všichni z tisíců a tisíců občanů, kteří tak spontánně kandidují za ANO v příštích volbách, mohou být odborníci. Možná proto, že ne každý občan ČR už stačil projít manažerským kurzem Agrofertu.

Když už je řeč o odbornících, Babiš se také vyjádřil ke služebnímu zákonu. Ten měl ve své navrhované podobě zaručit, aby ve státní správě pracovali vyškolení úředníci-odborníci, odstínění od politických tlaků. Nemilosrdný kritik českých politických stran, politiků-neodborníků a korupce bohužel neprozradil, proč se mu zdály smysluplné změny navrhované opozicí, které zabetonují státní správu v její současné podobě, v níž její různé části slouží jako politická léna.

Možná není prostě není odborník jako odborník. Politicky nezávislý generální ředitel státní správy, který by jmenoval státní tajemníky, zjevně není totéž jako „politicky nezávislý“ odborník, který si svůj životopis vyseděl v Agrofertu. Těch je nyní na ministerstvech a ve správních radách polostátních podniků naopak slušná řádka.

Žádný generální ředitel státní správy tak nakonec nebude. Státní tajemníky bude jmenovat vláda na návrh ministrů. Jaký životopis budou mít ti navržení ministry za ANO, už zhruba víme.

Babišovi se prý sice pronikání lidí z Agrofertu na vysoká místa ve státní správě nelíbí, ale zdá se to být dost podobné jeho postoji k tzv. zelené naftě.  Prozradil totiž, že daňové úlevy za zelenou naftu pro zemědělce, což je též dobré pro Agrofert, nepodpořil coby šetrný ministr financí na vládě, ale hlasoval pro ně v PS. Prý omylem.

Právo, 13.8.2014