You are here: Home Members redaktor's Home Jak Zeman pohřbívá svoji protiteroristickou iniciativu

Jak Zeman pohřbívá svoji protiteroristickou iniciativu

Prezident Miloš Zeman už delší dobu propaguje nutnost mezinárodní vojenské akce proti Islámskému státu. Svoji myšlenku v poslední době konkretizoval do podoby návrhu na vytvoření mezinárodních protiteroristických jednotek pod záštitou OSN, které by útočily na nervová centra organizací, jako je IS.

Zemanova myšlenka není sama o sobě scestná. Má pravdu, že zejména IS představuje hrozbu dalece přesahující región, v němž působí. Navíc je jednou z příčin současné uprchlické kalamity. Jen letecké útoky a spoléhání na kurdské bojovníky nebudou na jeho porážku stačit.

Největší překážkou pro úspěch iniciativy, kterou by prezident rád představil na nadcházejícím Valném shromáždění OSN, je ale bohužel sám Miloš Zeman. V domácí i mezinárodní politice si počíná jako sólový hráč, který nerespektuje pravidla hry, což mu brání získávat pro svoje myšlenky potřebnou podporu.

Bylo by logické, kdyby Zeman oslovil nejprve naše západní spojence, jejichž případná podpora je klíčová. To by vyžadovalo značné diplomatické nasazení. Není ale známo, že by česká diplomacie na něčem takovém pracovala.

Prezident si totiž nevyjednal pro svoji iniciativu ani podporu české vlády, což mu ovšem nebrání v tom, aby při své návštěvě Číny nejednal s ruským prezidentem Vladimírem Putinem o možné ruské podpoře pro rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která by útoky proti IS a podobným skupinám posvětila. Co si o tom myslí česká vláda se asi nedozvíme, protože ta se neodváží prezidenta razantněji usměrňovat.

Pokud by svoje kroky s českou vládou předjednal a následně s její pomocí pak s Američany i dalšími klíčovými západními spojenci, měl by jakýsi mandát o celé věci s Rusy jednat. Jenže tento český prezident omezil přístup velvyslance USA na Hrad, takže vlastně ani nemá jak s Američany začít o svém nápadu vyjednávat.  

Jeho sólové výstupy proti západním sankcím vůči Rusku nebo ignorování dohod EU o tom, že na oslavy konce 2. světové války v Číně státníci ze zemí EU nepojedou, činí navíc jakoukoliv koordinaci kroků ve věci jeho iniciativy se Západem ještě více složitou.

Svým postupem tak chtě nechtě vzbuzuje podezření, že jeho hlavním cílem je ve skutečnosti pomoci Putinovi z  izolace prostřednictvím zapojení Ruska do mezinárodní aliance pro boj s terorismem.  Svoji iniciativu tedy nejspíš  pohřbil ještě před tím, než o ní pronese projev na Valném shromáždění OSN.

Právo, 7.9.2015