You are here: Home Members redaktor's Home Jak změní volby vládní koalici

Jak změní volby vládní koalici

Ačkoliv jsou vnitřní poměry ve vládní koalici formálně odrazem výsledků voleb do Poslanecké sněmovny, zisky a ztráty jednotlivých vládních stran v komunálních a senátních volbách se dozajista odrazí v poměru sil uvnitř vlády.

Změní se zejména postavení lidovců, kteří jsou faktickým vítězem komunálních i senátních voleb. Nejen proto, že si v obou ve srovnání s minulostí výrazně polepšili, ale i proto, že ty komunální co do počtu mandátů mezi politickými stranami vyhráli.

Vládní partneři lidovců—ANO a ČSSD—nemohou toto faktické posílení lidovců ignorovat. Končí tak doba, kdy dvě větší strany občas mohly zacházet s lidovci ve vládě jako s třetím do počtu.

Nejmarkantnější bude posílení lidovců viditelné v Senátu, v němž bude dříve dominantní ČSSD muset při schvalování zákonů vzešlých z dílny vládní koalice spoléhat nejen na čtyři nové senátory z řad ANO, ale zejména na podporou osmi lidoveckých senátorů. Zcela zásadní by role KDU-ČSL byla v případě, že by vládní koalice chtěla měnit volební zákony, při jejichž schvalování nemůže Sněmovna Senát přehlasovat.

ČSSD v senátních i komunálních volbách nepropadla, ale stalo se tak poněkud paradoxním způsobem: navzdory ztrátám ve srovnání s minulými volbami neztratila tolik, kolik se předpokládalo. V tomto smyslu nevyjde z voleb ani výrazně posílená, ani výrazně oslabená.

V optickém rozložení moci mezi ČSSD a ANO si sociální demokraté dokonce poněkud polepší. Volby totiž ukázaly, že popularita ANO má své meze. Zatímco ve velkých městech hnutí profitovalo z toho, že i tam znechucení voliči pravice volili v nemalých  počtech „Babiše“, ANO propadlo v menších městech a obcích i v senátních volbách.

Ukázalo se, že senátní kandidáti, kteří musejí osvědčit nějaké vlastní kvality, nebo být alespoň spojeni se srozumitelným stranickým programem, se nemohou za Babiše schovat tak, jak to dokázaly „babišovské“ kandidátky ve větších městech. Ukázalo se, že ANO zatím nemá rozvinutou organizační strukturu na nižších úrovních. A že ji možná ani mít nebude, protože ve vůdcovsky organizovaném subjektu nemůže být vůdce všude.

Tyto nově objevené mocenské limity ANO jsou pro jeho koaliční partnery důležitou zprávou. Po volbách tak máme co do činění s vládní koalicí, v níž ČSSD posílí velmi mírně na úkor ANO, zatímco lidovci posílí na úkor obou koaličních partnerů.

 Vládní koalice tak bude fungovat možná lépe. Nejen proto, že to už tak úplně nebude de facto koalice dvou velkých stran s jedním malým koaličním přívěskem, ale také proto, že ne zcela přesvědčivé volební představení ANO do jisté míry změní optiku, v níž se jako nejsilnější hráč koalice nejevil premiér Bohuslav Sobotka, ale Babiš.

Právo, 22.10.2014