You are here: Home Members redaktor's Home Je Babiš štika nebo žralok?

Je Babiš štika nebo žralok?

Tradiční politické strany jsou málo schopné přizpůsobit se výzvám globalizace. Mají-li se změnit, potřebují produktivní konfrontaci s antipolitickými hnutími vznikajícími jak „zezdola“ z občanského aktivismu, tak „seshora“, vstupem podnikatelů do politické hry, tvrdí Václav Bělohradský.

ANO Andreje Babiše je podle něj taková inspirativní štika v rybníce. Jenže místo toho, aby se tradiční strany učily, jak s takovým „antipolitickým“ hnutím vytvářet koalice, spojují se proti němu s cílem ho z politiky vypudit. „Antibabiš“ je jen strach „politické třídy“ z nového a snaha bránit vlastní mocenské pozice.

Pomiňme, že právě Bělohradský ještě nedávno psal o „českém politickém kýči“, který prý u nás opakovaně vzniká tím, že se neformuje politická opozice, ale opozice vůči politice. Budiž, člověk může měnit své názory. Ale názor, že kýčem svého druhu je dnes odpor tradičních stran proti oligarchovi, jehož „hnutí“ funguje pod antipolitickým praporem, je učiněný kotrmelec.

Což o to, tradiční strany, se svými aparáty, těžkopádnými rozhodovacími mechanismy i lpěním na ideologiích mají skutečně v „tekuté“ éře globalizace stále více problémů. A je logické, že vznikají různá hnutí, často i jen ad hoc, která na nové výzvy reagují pružněji a často i lépe. Tradiční politika nemá důvod s nimi nespolupracovat, pokud jsou demokratická.

Potíž je v tom, že ANO není žádné hnutí. ANO je prostě Andrej Babiš, který je obklopen k němu přisátými oportunisty či prostě najatými politickým komparsem, s nímž si může nakládat, jak chce. Pokud by si Babiš zítra našel jinou hračku, ANO pozítří skončí.

Coby čistě mocenský nástroj jednoho člověka, schovaný za fasádou „hnutí“, ANO nenabízí žádná řešení globalizačních výzev. Nabízí pouze to, co miliardář důvěrně zná: řízení firmy bez akcionářů, ovládané vlastníkem k vlastnímu prospěchu. Čili autoritářský model, který evidentně konvenuje mnoha lidem unaveným složitostí demokratického rozhodování.

Babiš nabízí Čechům důvěrně známou normalizační smlouvu: vy mě necháte v klidu vládnout, já vám zajistím slušnou životní úroveň a stabilitu; do vedlejších nákladů a mých osobních zisků z toho všeho vám nic není.

Kdyby bylo ANO skutečným hnutím, v jehož čele stojí charismatický podnikatel, který je alespoň částečně svázán vnitřními demokratickými mechanismy, „produktivní konfrontace“ s ANO by nebyla problém, Vládnout s oligarchou pohrdajícím demokracií a nesvázaným uvnitř svého „hnutí“ jakýmikoliv kontrolními mechanismy, problém je.  

Někdo takový opravdu nevypadá jako štika v rybníce, ale jako do rybníka hozený žralok.  A hovořit v konfrontaci s ním o potřebě spojit se k záchraně demokracie, není žádný antipolitický kýč, ale demokratická politika v tom nejlepším slova smyslu.  

Právo, 7.6.2017