You are here: Home Members redaktor's Home Je nepolitický prezident Marťan?

Je nepolitický prezident Marťan?

Bývalý prezident Václav Klaus při svatovavřinecké pouti na Sněžku zvěstoval, že prezidentem nemá být Marťan „vůči politickému systému“, ale někdo z politického systému, „kdo tuší, o co v té politice jde“. Když prý vidíme, co se stalo na Slovensku, kde byl prezidentem zvolen Andrej Kiska, mělo by to pro nás všechny být zásadním varováním.

Že Klaus útočí na Kisku, je srozumitelné v rovině emocí. Ten byl zvolen jako kandidát občanské společnosti, kterou Klaus vždy pohrdal. A je vstřícnější k Evropské unii nebo k pomoci uprchlíkům než Klaus.

Co je ale na Kiskovi tak hrozného v rovině racionálního srovnání kupříkladu s Milošem Zemanem, který vzešel z politického systému? Že na rozdíl od našeho prezidenta neprodukuje skandály jako na běžícím pásu, nebo že se chová slušně, s nadhledem a „prezidentsky“?

Klaus je navíc ve svém odporu k politickému marťanství nekonzistentní. Na jedné straně nezakrývá svůj odpor k „politickému Marťanovi“ Emmanuelovi Macronovi ve Francii, na straně druhé neskrývá sympatie k Donaldu Trumpovi v USA, s nímž se žádný prezident, ani Macron, dnes v politickém marťanství nemůže měřit.

Zastavme se ale u meritu Klausova argumentu. Je opravdu pro prezidenta, který má v našich ústavních tradicích reprezentovat celou společnost, tak důležité, zda vzešel z „politického systému“? Byl původně ne-politik Václav Havel horším prezidentem než v době jejich zvolení prezidenty již ostřílení politici Klaus a Zeman?

Klausův argument by byl pochopitelnější, kdyby mluvil o premiérech. To je funkce veskrze politická, ale jsou přitom u nás politici, kteří chtějí zemi spravovat nepoliticky, jako firmu, a politikou pohrdají. To zní jako učiněné marťanství. Klaus se k tomuto jevu sice nedávno též postavil kriticky, ale rozhodně ne s rozhořčením, které v něm vzbuzuje Kiska. Asi mu jde tedy hlavně o to, jaké názory ten který politický Marťan zastává.

Máme přímou volbu prezidenta, takže promluví lid. Pokud zvolí v lednu příštího roku politického Marťana místo ostříleného politika, možná by se i Klaus mohl pro jednou kriticky zamyslet nad tím, proč existuje ve společnosti nemalá míra odporu k profesionálům, kteří možná až příliš dobře „tuší, o co v té politice jde.“

Právo, 14.8.2017