You are here: Home Members redaktor's Home Je zaděláno na ústavní krizi

Je zaděláno na ústavní krizi

Prezident Miloš Zeman trvá na tom, že pokud hnutí ANO zvítězí ve volbách, jmenuje premiérem Andreje Babiše, i když ho Poslanecká sněmovna vydala k trestnímu stíhání. O vině prý rozhoduje soud.

Zvítězí-li tedy hnutí ANO ve volbách a sám Babiš nezmění svůj současný názor, že chce být premiérem „za každou cenu“ (a tudíž sám nepřesvědčí Zemana, že vládu by měl sestavovat někdo jiný, třeba jiný politik ANO) je zaděláno na další politickou krizi, která může přerůst v ústavní. Podobně jako tomu bylo hned na začátku Zemanova mandátu, kdy nechal vládnout bez souhlasu Sněmovny svoji vládu „expertů“.

Ponechme stranou, že po volbách v roce 2013 Zeman naopak vůbec nespěchal se jmenováním šéfa vítězných sociálních demokratů Bohuslava Sobotky premiérem. Naopak se ho snažil různými způsoby obejít. Pokud se natolik za čtyři roky zvýšil jeho respekt k ústavním zvyklostem, které tehdy prohlásil za „idiotské“, je to jen dobře.

Potíž je v tom, že neexistuje žádná ústavní zvyklost, jak postupovat, když je šéf vítězné strany trestně stíhán. Pokud lze prezidentovi cokoliv radit, měl by svoje odhodlání jmenovat takového politika premiérem ještě pečlivě zvážit.

Představíme-li si totiž krajní případ, kdy prezident jednoduše jmenuje trestně stíhaného Babiše premiérem, je téměř jisté, že vypukne během Babišových snah zformovat vládu nemalá politická krize. V podstatě všechny strany už totiž vyloučily, že by šly do vlády,  kterou by vedl Babiš. O vládě s ANO bez Babiše jsou ochotné uvažovat.

Pokud by si prezident prosadil svou, ostatní strany by se velmi pravděpodobně snažily, aby vláda vedená trestně stíhaným politikem nedostala důvěru PS. A pokud by prezident nechal takovou vládu vládnout delší dobu bez důvěry, je téměř jisté, že by politická krize přerostla v ústavní.

Česká republika nemá něco takového zapotřebí. A ani Zeman. Pokud opravdu ještě stále vážně uvažuje o své kandidatuře na post prezidenta, mohly by takové ústavně-politické naschvály zamávat s jeho popularitou stejně, jako se tomu stalo během jeho ústavně-politického experimentování v druhé polovině roku 2013 a na začátku roku 2014. 

 

Právo, 9.9.2017