You are here: Home Members redaktor's Home Jednotní v rozdělování

Jednotní v rozdělování

Premiér Andrej Babiš vyjádřil nespokojenost s inauguračním projevem Miloše Zemana. Zdál se mu být málo nad věcí, zbytečné byly prý útoky na média. Čekal jiný projev.

To, zda by Babiš pronesl v takové slavnostní chvíli projev smířlivější a více státnický, si nejspíš nikdy nebudeme moci ověřit. Což je dobře. Dalšího zcela sebestředného politika, který svět okolo sebe poměřuje zejména tím, kdo jeho velmi rozměrnému egu šlápl kdy na kuří oko, by totiž v nejvyšší ústavní funkci naše demokracie už nemusela přežít.

Z Babišových veřejných výstupů totiž víme, že ani on není žádným sjednocovatelem společnosti. V jeho vystoupeních to často sprostě schytává nejen politická opozice, ale i novinářská „pakáž“, nebo dokonce orgány činné v trestním řízení. To když mluví o Čapím hnízdě.

Což neznamená, že nemá pravdu, když Zemanův inaugurační projev kritizuje. Od prezidenta by jeden čekal, že opravdu bude „nad věcí“ a nabídne nějakou širší vizi společenského vývoje. Nikoliv pokleslé mudrování a osobní útoky, které by se dobře vyjímaly spíše v dalším dílu pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem.

Jisté ale je, že žádného sjednocování společnosti se nedočkáme nejen od Zemana, ale ani od Babiše. I kdyby tisíckrát zopakoval, že on, jeho vláda i hnutí ANO jsou zde pro „všechny“, a i kdyby Zeman znovu začal tvrdit, že chce společnost sjednocovat, nic z toho není možné v případě osobností, které dělí společnost primárně podle toho, kdo je má a nemá rád, kdo se jim podřídil a kdo postavil. A osobní křivdy nezapomínají.

Místo sjednocování se naopak spíš brzy dočkáme dalšího štěpení po krátké fázi, kdy se tábory Zemanových a  Babišových příznivců při sněmovních a  prezidentských volbách překryly. Dva kohouti na jednom dvorku je prostě o jednoho navíc.

A zatímco jeden docela jistě jen tak  nepřejde, že se tomu druhému nelíbil jeho inaugurační projev, druhý těžko ponese, že jeho dosavadní spojenec, který ho už nepotřebuje ke znovuzvolení, začíná mluvit o tom, že je nervózní z pomalého tempa sestavování vlády a chce vidět výsledky.

Právo, 10.3.2018