You are here: Home Members redaktor's Home Kanadská víza a lidská práva

Kanadská víza a lidská práva

Prezident Miloš Zeman učinil během své cesty do Bruselu hlavním předmětem svého jednání s šéfem Evropské komise José Barrosem zrušení vízové povinnosti Čechů pro cesty do Kanady. Chce, ať EU na Kanadu tlačí. Barrosovi prý sdělil, že svobodné cestování patří k lidským právům, které vízová povinnost omezuje.

Prezident bohužel opomněl zmínit, že v ohnisku problému jsou také lidská práva českých Romů, jejichž porušování zdaleka nekončí omezením práva cestovat. Kanada totiž zrušila víza pro Čechy v roce 1996, ale zavedla je opět v roce 1997 poté, co začalo po odvysílání televizní reportáže o příznivých životních podmínkách romských žadatelů v Kanadě žádat o azyl velké množství Romů.

Vízovou povinnost Kanada zrušila v roce 2007, ale znovu zavedla v roce 2009. I tehdy většinu žadatelů o azyl tvořili Romové. Kanada později přislíbila, že vízovou politiku vůči ČR přezkoumá po přijetí nového, pružnějšího azylového zákona. Ačkoliv ho ale v roce 2012 přijala, víza od Čechů dále vyžaduje.

K populárním vysvětlením patří u nás teze, že čeští Romové objevili, jak zneužívat děravého azylového systému v Kanadě, a ním spojených sociálních dávek, čímž kazí šance na bezvízové cestování pro ostatní české občany. Jenže každá mince má dvě strany.

I představitelé EU totiž vědí, že na ně Zeman apeluje v době, kdy extrémní pravice, podporovaná místním obyvatelstvem, pořádá u nás pogromistické pochody do romských ghett. V době, kdy problémy sociálního vyloučení, včetně vzniku nových romských ghett, vysoké nezaměstnanosti Romů a segregovaného vzdělávání pokračují nebo dokonce sílí.

Čeští politici přitom k problémům, včetně výhrůžných pochodů, vesměs mlčí. Nejspíš se bojí, že by přišli o voliče z oblastí, kde problémy existují. Některé strany dokonce antiromských postojů otevřeně v předvolebním boji zneužívají.

V rozmáchlých volebních programech stran nenajdeme o  konstruktivním řešení problémů romské menšiny téměř nic. V programu ČSSD, která bude po volbách zřejmě vládnout, se slovo „Romové“ nevyskytuje. Mluví se jen neadresně o zákazu heren v sociálně vyloučených komunitách, potírání lichvy, nebo o zamezení obchodu s chudobou v podobě pronajímání předražených ubytoven, hrazených ze sociálních dávek.

Prezidentovi Zemanovi slouží ke cti, že se na domácí scéně možná jako jediný vysoce postavený politik jasně vymezil jak vůči neonacistům, tak konkrétně vůči pochodům do romských ghett, tak vůči „bílé mafii“ obchodující s chudobou. I proto, když v ústředí EU mluví o lidských právech, neměl by otázku lidských práv rozmlžovat.

 Lidské právo na svobodu cestování českých občanů do Kanady totiž závisí, mimo jiné, i na dodržování lidských práv romské menšiny u nás. Ví to Zeman, vědí to v EU, vědí to i v Kanadě. Český prezident by měl ukázat, že si je toho vědom, a ujistit partnery v EU i Kanadě, že příčiny budeme vážně řešit. I ČR by pak měla silnější vyjednávací pozici. Možná by ani nepotřebovala tlak Bruselu na Kanadu.

Právo, 21.9.2013