You are here: Home Members redaktor's Home Kauza Poche je čiré pokrytectví

Kauza Poche je čiré pokrytectví

Sociální demokracie určitě mohla vybrat na pozici ministra zahraničí lepšího kandidáta, než je Miroslav Poche. Nejenže není znám nadstandardní kvalifikací pro zahraničí politiku, ale pojí se s ním také pochybné minulé praktiky s financováním ČSSD. A už léta patří k tvářím pražské ČSSD, kvůli nimž se na ní část strany dívá skrze prsty.

Nemělo by nám ale uniknout, že Poche je v centru pozornosti i proto , že na rozdíl od hnutí ANO šla ČSSD do možného vládního angažmá s otevřeným hledím. Ještě před začátkem referenda řekla, kdo jsou její ministerští kandidáti, zatímco Andrej Babiš tají ty svoje ještě nyní.  Jejich jména prý sdělil prezidentovi, ale my ostatní nevíme nic.

Cupovat za této situace Pocheho je tak dosti pokrytecká hra podle not Hradu a Babiše. I když lze argumentovat, že si ČSSD ponížení zaslouží už proto, že se rozhodla jít do vlády s trestně stíhaným premiérem.

Skutečnost, že Pocheho kádruje prezident, který trestně stíhaného politika už dvakrát jmenoval premiérem, je ale ve škále pokrytectví ještě o stupínek výše. Jaké standardy zde pan prezident vlastně uplatňuje?

Nejnověji je prý Poche „absolutně“ nepřijatelný i pro KSČM. Její šéf Vojtěch Filip mluví plameně o Pocheho „korupčních“ pochybeních, ale i on nám zapomíná vysvětlit, proč by ministr s takovým relativně malým škraloupem nemohl působit ve vládě, kterou má vést premiér trestně stíhaný kvůli možnému zneužití 50 miliónů korun z evropských fondů.

Prezident, Babiš i KSČM kritizují i Pocheho údajně vstřícný postoj k migraci, což prý dokládá text z roku 2015, kdy se přimlouval za symbolické přijetí několika stovek uprchlíků. Prý tedy nemůže dělat nezávislou zahraniční politiku.

Skutečně? A  premiér, který podal žalobu na Slovensko, nejbližšího spojence, kvůli tomu, že je tam podle rozhodnutí tamních soudů dál veden jako spolupracovník  StB , nezávislý je?

V tomto zmatení asi už nikoho nepřekvapí, že Filip v ČT zcela lživě obviní Pocheho z toho, že spolu s  jedenácti europoslanci hlasoval minulý rok v EP pro uvalení sankcí na Česko kvůli tomu, že nenaplnilo kvóty na přerozdělování uprchlíků. Kritiku pak odráží slovy, že pravdu zná, ale použil informace, které se šíří v médiích!

Když k tomu všemu připočítáme, že skutečným zdrojem odporu prezidenta k Pochemu je spíše jeho podpora pro Zemanova protikandidáta v prezidentské volbě, máme co do činění s učiněnou záplavou pokrytectví. Nechat kvůli tomu padnout již dojednaný vládní projekt nebo vyvolat ústavní krizi by ale bohužel nijak nevybočovalo z toho, jak obecně funguje česká politika.

Právo, 20.6.2018