You are here: Home Members redaktor's Home Kdo bude vítězem případného Babišova pádu

Kdo bude vítězem případného Babišova pádu

Hlavním cílem ofenzivy Bohuslava Sobotky proti Andreji Babišovi je oslabit šest měsíců před volbami voličskou podporu pro Babišovo ANO, které by teď podle průzkumů s náskokem vyhrálo sněmovní volby.

Jenže podaří-li se Sobotkovi skutečně vršením pochybností okolo miliardářova podnikání  i vysávání peněz ze státu Babiše výrazně oslabit či dokonce politicky zničit, je třeba se ptát, koho by vlastně voliči opouštějící Babiše podpořili. Sobotka a jeho tým evidentně doufají, že to bude ČSSD.

Ta je v preferencích druhou nejsilnější stranou a za vládní úspěchy je zodpovědná přinejmenším stejně jako Babiš. A voliči mají rádi „sílu“, takže pokud by zdánlivě slabý Sobotka dokázal „vyřídit“ Babiše, jistě by to část voličů ocenila.

Jenže sama ČSSD není v dobrém stavu. Nic se od obecních a  krajských voleb nezměnilo na tom, že neoslovuje vzdělanější a mladší voliče ve větších městech, kde vyhrál Babiš. Její „národně socialistický“ program tentokrát spíš ještě víc míří na její tradiční voliče, kterých ovšem ubývá.

Pokud tedy Sobotkův útok na Babiše uspěje, a voliči se od zdiskreditovaného miliardáře odvrátí, ČSSD si  u voličů nemusí výrazně polepšit.  To by možná vedení ČSSD tolik nevadilo, neboť vládu koneckonců bude sestavovat vítězná strana, i kdyby měla menší než dvacetiprocentní podporu.

Jenže oněch zhruba 15 procent voličů, které Sobotka svoji ofenzivou případně ukrojí z Babišova elektorátu, má-li se ČSSD dostat do čela preferencí, se nikam neztratí. Kam půjdou?

Jinými slovy: zničí-li Sobotka Babiše, bude to pro mnohé jistě dobré na jedné úrovni pro českou demokracii, ale můžeme se dočkat docela překvapivých volebních výsledků.  „Tradiční“ strany, od nichž voliči k Babišovi převážně prchli, totiž nejsou ani dnes magnetem, který je může přilákat zpět.

Právo, 29.4.2017