You are here: Home Members redaktor's Home Kdo bude vlastně vládnout krajům?

Kdo bude vlastně vládnout krajům?

Pokud se v podzimních krajských volbách o vítězství v krajích podělí sociální demokraté a hnutí ANO, jak naznačují průzkumy volebních preferencí, neznamená to ještě, že v některých krajích bude vládnout strana Bohuslava Sobotky, zatímco v  jiných hnutí Andreje Babiše. Jak ČSSD, tak ANO jsou vnitřně nejednotné, jakkoliv dynamika vnitřních sporů je v každém z obou politických subjektů odlišná.

ČSSD je i tři roky po takzvaném lánském puči rozštěpená na Sobotkovo křídlo a politiky, kteří podporují spíše politiku prezidenta Miloše Zemana. Shodou okolností mají právě nejznámější představitelé proti-sobotkovského křídla—Michal Hašek a Jiří Zimola--svoje základny v krajích. A ačkoliv někteří jsou obklopeni kontroverzemi, nezdá se zatím, že by volby jejich pozice ohrozily.

Pokud krajské volby nezpůsobí v ČSSD takové zemětřesení, že by jedno nebo druhé křídlo výrazně oslabilo, bude pokračovat dosavadní schizofrenie: za stranu bude z centra mluvit Sobotkova skupina, ale často také z krajů politici, kteří by se lépe vyjímali v Kanceláři prezidenta republiky nebo ve Straně práv občanů.

To hnutí ANO má poněkud jiný problém. Ať už se stane ve volbách cokoliv, bude hnutí nadále mluvit jen hlasem Babiše. Což ovšem neznamená, že s některými hejtmany či zastupiteli na krajské úrovni, nebude mít Babiš stejné problémy, jaké má od komunálních voleb na magistrátech a  radnicích.

Na loajalitu lidí, kteří se do komunální a nyní zřejmě i do krajské politiky vyvezou na Babišových zádech, nemůže prostě lídr ANO příliš spoléhat. Nedrží je dohromady žádný srozumitelný program, od centra hnutí jsou příliš vzdáleni. Dočkáme se tedy zřejmě opakování rozporů či místních politických pučů, které sledujeme v ANO od doby, kdy převzalo vládu nad významnými radnicemi a magistráty.

Kdo bude v krajích opravdu vládnout ve vztahu k tomu, co reprezentuje stranické centrum, je tedy ve hvězdách jak v případě ČSSD, tak ANO. ANO je ale před volbami do Poslanecké sněmovny v příštím roce přeci jen v lepší pozici, protože i vnitřně se svářící hnutí bude mít nadále jen jednu tvář--Babišovu.

 

 Právo, 1.9.2016