You are here: Home Members redaktor's Home Kdo je větší Evropan

Kdo je větší Evropan

Premiér Bohuslav Sobotka během poslední názorové přestřelky s prezidentem Milošem Zemanem prohlásil, že Zeman sice na začátku svého prezidentství vyvěsil na Hradě vlajku Evropské unie, aby tak symbolicky deklaroval svoje proevropské postoje, ale jeho současné názory na EU začínají připomínat euroskeptické postoje Václava Klause.

Zeman se vskutku ve svých postojích vůči EU radikalizoval. Vyčítá ji neschopnost řešit uprchlickou krizi nebo údajný diktát Bruselu ve věci uprchlických kvót. Nabádá českou vládu, aby se v této záležitosti připojila k žalobě Slovenska a Maďarska na EU. A ač ještě pořád tvrdí, že je přesvědčený eurofederalista, nedávno podpořil návrhy britského premiéra Davida Camerona, které EU sunou opačným směrem.

Sobotkovu kritiku ovšem relativizují postoje jeho vlastní vlády k EU. Ta se nyní kupříkladu rozhodla, že ČR hned tak nespustí proces přijímání eura. Naše země sice plní všechna základní kritéria pro vstup do eurozóny, ale chybí prý k tomu  politická vůle.

V přístupové smlouvě s EU se ale o politické vůli nic nepraví. Česko se zavázalo euro přijmout, až začne plnit podmínky jeho přijetí, což se nyní stalo. Někteří naši politici tvrdí, že eurozóna prochází turbulencemi, a změnil se tak celkový kontext i podmínky pro přijetí eura, jenže o tom, že by vláda členského státu mohla podmiňovat své přistoupení k eurozóně svým vlastním názorem na to, do jaké míry se změnil širší kontext fungování eurozóny, se v přístupové smlouvě nic nepíše.

Čeští politici jsou v tomto ohledu na tenkém ledě i proto, že když někteří západní politici jen zmínili, že vzhledem k údajnému nedostatku naší solidarity se zbytkem EU v uprchlické krizi, by se mohly osekat mnohamiliardové fondy, které dostáváme z EU, vládní politici přišli okamžitě s velmi legalistickým výkladem, že podle smluv není nic takového možné. Mají pravdu.

Jenže není-li ale podle našich politiků nic takového možné, protože platí přijaté závazky, které nelze relativizovat novými okolnostmi, proč je podle nich možný jejich velmi liberální výklad našich závazků z přístupové smlouvy přijmout euro?

Proevropský premiér by měl být navíc schopen národu vysvětlit, že přijetí eura není jen účetnický kalkul, ale že naše nejrůznější postoje k závazkům vůči EU mají svojí politickou dimenzi a symboliku. Ta bohužel v pojetí vlády vyznívá momentálně stejně jako mnoho předchozích postojů k EU: závazky budeme plnit, pokud to bude pro nás výhodné. Budeme tvrdě požadovat od EU vše, co jsme si vyjednali, ale to, co si s námi vyjednala EU, budeme realizovat, až se nám to bude hodit.

Právo, 5.2.2016