You are here: Home Members redaktor's Home Kdy padne Babiš

Kdy padne Babiš

Zhruba třicet procent českých voličů zachovává přízeň Andreji Babišovi i navzdory zdánlivě nekonečné sérii skandálů. Když přišel před několika týdny další, tentokrát v podobě tvrzení Babišova syna, že byl zavlečen na Krym, aby nemohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo, někteří političtí analytici předpovídali, že se to už musí konečně odrazit v klesajících preferencích ANO.

Jenže nejnovější průzkumy žádný propad neukázaly, spíš naopak.  Údajně proto, že i poslední aféru, stejně jako t předešlé, vnímali Babišovi voliči jako hon na něj, organizovaný zejména pravicovou opozicí, kterou nemají po zkušenostech z minulosti rádi.

Nyní je tu další babišovská kauza. Podle právníků Evropské komise se Babiš navzdory tomu, že byl před několika lety donucen zákonem převést svoje podnikatelské impérium do svěřeneckého fondu, dostatečně od svého podnikání neodstřihl. Coby premiér je v konfliktu zájmů, protože má nepřímý vliv i na přidělování dotací Agrofertu. ČR bude muset možná vracet EU nemalé peníze.

Nemá smysl předpovídat, zda právě toto bude ta kauza, která konečně zlomí Babišovi politický vaz. Stačí si vzpomenout na nekonečnou šňůru skandálů, které produkovaly kdysi vlády ODS a ČSSD, a s jejich voliči to léta nehnulo. Zafungoval až jakýsi kumulativní efekt, kdy najednou pohár trpělivosti začal přetékat.

Ani Babiš tomuto efektu neunikne. Otázkou je jen, kdy se tak stane.

Jisté je, že i jeho voličům začne časem vadit, že se česká politika točí převážně jen kolem Babiše, a nemá to konec. Neřeší se zásadní problémy země, protože se řeší Babiš. Dokud šlape ekonomika, dokáže to část společnosti ignorovat. O to silnější bývá reakce, když se objeví problémy.

A pak je zde také chybná strategie opozice. Nemá valného smyslu při každém novém skandálu vyvolávat dopředu ztracené hlasování o nedůvěře nebo svolávat mimořádné schůze Sněmovny. To jen dává Babišovi a jeho PR aparátu pódium, na němž je zatím schopen roztříštěnou opozici snadno přehrávat.

V nejnovější aféře by tak domácí opozice měla nechat celý případ víceméně „odpracovat“ EK. Neměla by z celé věci zase jednou udělat primárně domácí skandál, který zastře meritum věci. Pokud bude Babiš čelit chladně argumentující a metodicky postupující EK sám, bez hysterického domácího komparsu, jeho kolosální střet zájmů možná vynikne mnohem lépe, než když bude moci opět vše svádět na domácí kampaň a „účelovky“.

Právo, 5.12.2018