You are here: Home Members redaktor's Home Kdyby na Hrad přišel Masaryk

Kdyby na Hrad přišel Masaryk

Kdyby se hradní ceremonie, která završí oslavy stého výročí založení Československa, mohl zúčastnit jako pozorovatel Tomáš G. Masaryk, asi by se hodně divil. Nejprve by zjistil, že země, kterou zakládal, už neexistuje.

Ba co víc, při pohledu na pozvané by zjistil, že jsou tu kromě pozvaných diplomatů jen Češi, protože jím založený stát za sto let „poztrácel“  v podstatě všechny ostatní národnosti. A aby toho nebylo málo, dozvěděl se by od nejednoho z přítomných politiků, že i v této realtivně etnicky homegenní zemi žije až příliš mnoho cizinců a jejich přílivu je třeba se zuby nehty bránit.

Při poslechu projevu současné hlavy státu, který nepochybně bude jako ty předešlé jen více či méně nekoherentním mudrováním „spatra“, pepřeným urážkami oponentů, by si uvědomil, že bude-li chtít slyšet od dědiců Československa projev prezidentský, musí jet do Bratislavy.

Následně by zjistil, že celá ceremonie není zrežírována jako oslava státu, v níž prezident má hrát  jen víceméně neutrální roli hostitele, ale jako jakýsi polosoukromý happening. A že  tedy mnohá vyznamenání jsou udílena nikoliv podle zásluh o stát, ale podle toho, jak se kdo staví k současnému prezidentovi. A že kvůli použití stejného kritéria  v sále chybí někteří rektoři nebo zákonodárci a další významné osobnosti.

Což o to, i Masaryk sám dokázal být tvrdý k těm, kterými pohrdal, ale řídil se trochu jiným klíčem. Odmítal třeba podat ruku politikům namočeným v nějaké korupční aféře.  Asi by se tedy dost divil, když by v první řadě viděl trestně stíhaného premiéra a vedle něj bývalého prezidenta, který amnestoval před odchodem z úřadu tuneláře z 90. let.

Coby přesvědčený Evropan, který přijal ideu samostatného státu až poté, co se nenaplnily jeho představy o vytvoření nějaké federace či konfederace malých evropských států, by se dost divil, jak početná je ve Vladislavském sále skupina politiků, kteří si myslí, že Česko je pupek světa a Evropskou unii berou jako nutné zlo.

Naštěstí pro něj by se už nemohl zúčastnit ceremonie v příštím roce. Je totiž jisté, že pokud by to , co viděl, „masarykovsky“ zhodnotil, nedostal by znovu pozvánku.

Právo, 27.10.2018