You are here: Home Members redaktor's Home Když je strana vůdcovo hnízdo

Když je strana vůdcovo hnízdo

Hnutí ANO stojí zatím jako jeden muž za svým předsedou Andrejem Babišem v kauze Čapí hnízdo. Ačkoliv reakce na kauzu přicházejí především od Babiše samotného, protože o něj a jeho firmu Agrofert jde koneckonců v bobtnajícím skandálu v prvé řadě, i prominentní členové hnutí se dávají slyšet, že jde o účelovou kampaň před krajskými volbami s cílem Babiše a hnutí ANO dlouhodobě poškodit.

Tato naprostá jednota nijak nedokazuje, že podezření vůči Babišovi jsou smyšlená—koneckonců většina množících se podezření, že v kauze Čapího hnízda šlo o dotační podvod s účastí Babiše, se nedá jen tak odbýt. Současná „nerozborná“ jednota ANO ale znovu ukazuje, že hnutí a strany vybudované na vůdcovském principu ve stylu „strana jsem já“ nemají účinné obranné mechanismy, aby se mohly s takovými skandály vypořádat.

V tradičních stranách, což jsou ty, kterým se Babiš vysmívá jako jakýmsi přežitkům z dob, kdy vládla parlamentní žvanírna i bezuzdná korupce, existují mechanismy, které by jim tváří v tvář skandálu, v jaký rychle přerůstá kauza Čapí hnízdo, dovolily se od podezřelého předsedy distancovat. Jenže ANO stojí a padá s Babišem.

Vůdce a majitele hnutí není možné nikam reálně odsunout. Vyprávět by mohly Věci veřejné, jejichž skutečný vůdce a majitel Vít Bárta se nechal nejprve v čele hnutí zastupovat politickými klony, jako byl Radek John, aby později přestal předstírat a stal se sám na čas předsedou. Kvůli skandálům se ale za pár měsíců opět stáhl do pozadí.

Véčka, stejně jako nyní ANO, nemohla problémy okolo svého vůdce řešit opravdu demokratickou cestou. Když proti Bártovi nakonec vystoupila Karolína Peake, skončilo to nevyhnutelně jejím odchodem. Politický projekt VV se postupně poroučel do politického zapomnění za Bártou.

I v kauze Čapí hnízdo se tak nehraje jen o politickou budoucnost Babiše, ale o existenci ANO. Babišův politický komparz buď spolu s ním kauzu ustojí, anebo se bude spolu s ním poroučet. V lepším případě spolu s Babišem politicky notně oslabí. Žádná z výrazných tváří hnutí nemůže Babiše reálně nahradit v čele hnutí s tím, že „předseda“ selhal, nebo že se vše musí řádně vyšetřit.

 

Většina nejvýznamnějších politiků ANO nejspíš jezdila na pozvání Babiše do Čapího hnízda ještě v době, kdy, jak Babiš tvrdí, Agrofertu vůbec nepatřilo.  Rozhodovali se, zda podepíší miliardáři faustovskou směnku. Možná se už tehdy měli Babiše opatrně zeptat, jak to s tím hnízdem vlastně je. Ted už je pozdě, a tak jim v zájmu vlastního politického přežití nezbývá než opakovat i ty nejabsurdnější výmluvy, s nimiž Babiš přijde. Máme se na co těšit.

Právo, 17.3.2016