You are here: Home Members redaktor's Home Když se z dobročinnosti stane cynismus

Když se z dobročinnosti stane cynismus

V reakcích na texty komentátorů pozastavujících se nad smyslem i průběhem nedávné návštěvy prezidenta Miloše Zemana v areálu Čapí hnízdo, který vlastní Agrofert ministra financí Andreje Babiše, zaznívaly názory, že kritici zacházejí příliš daleko, když zpochybňují charitativní smysl celé akce.

Vždyť nejenže prezident přivezl do Čapího hnízda zhruba tři stovky dětí z klokánků, kterým jistě udělala radost návštěva zoologické zahrady v areálu, ale navíc Babiš věnoval na klokánky milión korun. A sám prezident věnoval klokánkům už několik týdnů před tím více než dva milióny korun ze svého prezidentského fondu. Proč oba politiky za tuto velkorysost kritizovat?

Inu proto, že ani kýčovitost celé akce, z níž si mnozí dělali legraci, nemůže zastřít morální dilemata, která smazávají hranici mezi dobře míněnou dobročinností a politickým cynismem.

Kupříkladu že Babiš milión klokánkům demonstrativně věnoval v areálu, na jehož vybudování dostal 50 miliónů od Evropské unie, přičemž ta i české orgány nyní vyšetřují podezření, že šlo o porušení zákonů i dotačních pravidel EU.  V daném kontextu to tudíž vypadá, jako by Babiš klokánkům daroval milión, který—nejspíš neoprávněně--vytáhl z kapes evropských daňových poplatníků.

Etické otázky visí ostatně i nad prezidentovým darem. Do fondu, který použil, přispívali různí lidé proto, že chtěli pomoci s původně deklarovaným splácením státního dluhu. Lze se jen dohadovat, zda si prezident vyhodnotil takový účel jako potenciálně méně atraktivní z hlediska voličské přízně než příspěvek na dětské domovy, jisté ale je, že někteří dárci mohou mít oprávněný pocit, že prezident svůj fond takříkajíc politicky vytuneloval.

Kritici prezidenta a Babiše prý také neberou dostatečně v úvahu, že Babiš vybudoval Čapí hnízdo ze zchátralého statku, přičemž areál nyní slouží i veřejnosti.  Měli bychom prý být vděční. To bychom jistě byli, kdyby to pan Babiš udělal transparentně a zcela legálně. Česko je bohužel poseto projekty, které v jejich finální podobě mnoho lidí vítá, ale které jsou zároveň monumenty korupce.

Prezident si byl tohoto dilematu dobře vědom, stejně jako si byl vědom toho, jaké poselství k veřejnosti vysílá „dar“ miliónu korun přímo ve vyšetřovaném areálu. Je škoda, že právě hlava státu kvůli momentální politické strategii není ochotná svým jednáním pomáhat občanům se orientovat v rozdílech mezi dobročinností a cynismem.

Právo, 5.5.2016