You are here: Home Members redaktor's Home Koaliční zombie dál škodí

Koaliční zombie dál škodí

Bývalá vládní koalice je jako zlý sen. Krizemi a skandály veřejnost zásobovala hned od svého vzniku, její úděsnou politiku odmítalo stále více lidí, ale mistrovství v děšení veřejnosti dosáhla teprve, když se rozpadly Věci veřejné.

Několikrát se zdálo, že se slepenec dvou větších pravicových stran a „souboru volných elektronů“, jak premiér Petr Nečas označil provládní zbytek VV, konečně odporoučí. Jenže volné elektrony se přeměnily v nestabilní politickou sloučeninu pod názvem LIDEM, která koaliční vládu pohřbívala a pak zase oživovala v závislosti na tom, co kdo slíbil Karolíně Peake.  

Jindy zase koaliční projekt upadal do kómatu, když se vzbouřili proti nekonzistentní politice i někteří poslanci ODS, ale pak se zase z kómatu probudil, když si titíž poslanci „principiálně“ uvědomili, že jim jejich zásady nedovolí podržet si poslanecké mandáty. Způsob, jakým je směnili za posty ve státních podnicích, je nyní předmětem rozsáhlého policejního šetření.

Tento poslední skandál, jak známo, zasáhl i nejbližší okolí premiéra Nečase, načež se koaliční vláda, kterou už podporovalo méně než 10 procent občanů, konečně poroučela. Prezident Miloš Zeman vcelku logicky hledal řešení mimo strany, jejichž vláda uvrhla zemi do ekonomické recese a zpochybnila v očích značné části občanstva samotnou politickou demokracii, když schvalovala zcela zásadní reformy s pomocí nejrůznějších triků.

Jenže koaliční zombie odmítá na politickém hřbitově zůstat. Vytasila se s podpisy 101 poslanců, kteří prý bývalou koalici podporují, včetně „souboru volných elektronů“, který podle Peake bude rozhodně podporovat koaliční kandidátku Miroslavu Němcovou--samozřejmě jen do chvíle, než Peake někdo, třeba Rusnok nebo Zeman, slíbí něco lepšího.

Zeman jmenováním vlády „odborníků“ prý spáchal téměř cosi jako ústavní puč. Z koalice prolezlé korupcí, skandály a obtížené policejními obviněními, které ještě nejsou u konce, se přes noc stal spolek za záchranu parlamentní demokracie.

Stejně jako tito nešťastníci pokazili skoro vše, na co sáhli, když vládli, nyní hrají pro změnu part režírovaný Milošem Zemanem. Místo aby okamžitě souhlasili s předčasnými volbami, které jako jediné mohou vrátit vládu politickým stranám a prezidenta odkázat do patřičných mezí, bude prý jejich stojednička bojovat za záchranu parlamentní demokracie v podobě svého práva vládnout.

Zeman je v tom pochopitelně rád podpořil, když naznačil, ať vydrží! Pokud bude mít koaliční zombie 101 podpisů, až se bude případně konat druhý pokus o sestavení vlády, vážně prý zváží jmenování Miroslavy Němcové.

Nezváží samozřejmě nic, nebude nejspíš ani žádný druhý pokus. A pokud bude, „stojedničku“ Zeman hravě rozloží. Především má ale, navzdory řečem o předčasných volbách, zájem na tom, aby jeho prezidentská vláda vládla do řádných voleb, třeba v demisi.

Strany bývalé koalice to dobře vědí, číst Zemana není zase tak těžké. Předčasných voleb se ale bojí, navíc doufají, že téměř roční vládnutí „odborníků“ otupí sílu ČSSD. Co na tom, že tím právě ony Zemanovi definitivně vydláždí cestu k poloprezidentskému systému se všemi následky, které to může mít po řádných volbách.

 

Zdá se, že Nečasova bývalá koalice prostě umí především škodit. Je na to tak naučená, že programově škodí dokonce i z politického záhrobí. 

Právo, 27.6.2013