You are here: Home Members redaktor's Home Koho reprezentují europoslanci

Koho reprezentují europoslanci

Evropský parlament přijal velkou většinou doporučení Evropské komisi, aby s Maďarskem zahájila řízení pro porušení hodnot Evropské unie. V české politice vyvolalo toto hlasování silné reakce.
A to zejména proto, že europoslanci zvolení za některé české strany, které doma Maďarsko podporují buď kvůli visegrádské solidaritě nebo kvůli tomu, že mají za to, že by EU neměla zasahovat do vnitropolitického dění v členských zemích, doporučení zahájit řízení proti Maďarsku podpořili.
Andrej Babiš si chce kvůli tomu dokonce pozvat na kobereček dvě europoslankyně za ANO. O dalších dvou, již dřívějších odpadlících od ANO, promluvil v souvislosti s hlasováním jako o zrádcích.
Ponecháme-li stranou meritum věci týkající se situace v Maďarsku, dění na české domácí scéně zase jednou ukázalo, jak vlastně naše politika vnímá tu evropskou. A jak vnímá roli eurospolanců.
Babiš a lídři některých dalších stran si evidentně myslí, že europoslanci jsou jen prodlouženou rukou jejich politických subjektů a českých národních zájmů v Bruselu. Jenže ti musejí balancovat přinejmenším mezi čtyřmi různými loajalitami: k zemi, z níž pocházejí; k EU, kterou mají politicky reprezentovat; ke straně, za níž do EP doma kandidovali; a k frakci v EP či k panevropskému politickému proudu, kterých je jejich strana členem.
Abychom plně pochopili schizofrenii, do které Babiš europoslance za ANO svoji kritikou tlačí, stojí za připomenutí, že frakce Evropských liberálů a demokratů (ALDE), jejímž je ANO členem, velkou většinou doporučení EP schválila, což silným prohlášením následně ještě podtrhl šéf ALDE Guy Verhofstadt.
 Jelikož není známo, že před samotným hlasováním by ANO zaujalo oficiální stanovisko, jenž by bylo v rozporu s míněním ALDE, a ve věci nebylo k dispozici ani žádné oficiální stanovisko ČR (která momentálně nemá ani stálého ministra zahraničí), není úplně jasné, proč Babiš na europoslankyně za ANO útočí. Zřejmě má za to, že místo toho, aby se zachovaly jako evropské političky, které v dané věci použily svoje svědomí a názor, na což mají právo (anebo se prostě ztotožnily s míněním své frakce ve EP) měly při absenci jasného stranického nebo českého postoje odečítat ze rtů svému šéfovi, popřípadě některým českým ústavním činitelům.
 
Právo, 15.9.2018