You are here: Home Members redaktor's Home Kolik je u nás hnutí ANO?

Kolik je u nás hnutí ANO?

Je stále těžší určit, kdo vlastně řídí některá z měst, v nichž v loňských volbách vyhrálo hnutí ANO. Konflikty mezi různými skupinami politiků z Babišova hnutí jsou stále četnější. Bojují proti sobě v Praze, Českých Budějovicích, Ústí na d Labem, Brně i některých dalších městech.

 Babiš se snaží sjednat pořádek, jenže neuspěje. Konflikty v ANO mají totiž strukturální příčiny, protože není vybudováno na základě srozumitelných demokratických mechanismů a idejí, ale jen základě loajality k jeho osobě.

 Když takové politické subjekty uspějí ve volbách, velmi rychle se  obvykle ukáže, že mnoho jejich „rychlokvašených“ politiků se vyvezlo do vysokých pozic na zádech populárního vůdce z důvodů, které nemají s jejich oficiální rétorikou nic společného. Jakmile v nových pozicích trochu zabydlí, začnou dělat vlastní politiku a vůdce už k ničemu nepotřebují, zejména když stačí jedno volební období.

Není tedy překvapující, že politici ANO na městské úrovni preferují vytváření koalic a spojenectví se stranami, které na centrální úrovni Babiš kritizuje jako zkorumpované.  Což o to, zkorumpované některé z těchto subjektů na městské či krajské úrovni často skutečně jsou, jenže právě ony mohou politikům, kteří přišli pod praporem ANO údajně zatočit se starými politickými manýry, otevřít nejrychleji cestu k různým penězovodům.

Průzkumy veřejného mínění zatím nenaznačují, že by chaos  ANO výrazně ublížil. Jenže problémů nebude ubývat, ale naopak.

Zatím má ANO velké štěstí v tom, že mnozí politici ze zavedených stran nenabízejí na komunální či krajské úrovni obrázek o moc lepší. Příkladem mohou být sociální demokraté na pražském magistrátu či v olomouckém kraji.

Jisté ovšem i tak je, že ANO, které by rádo vyhrálo krajské volby v příštím roce, bude mít rostoucí problém se získáváním důvěry voličů. Jelikož jeho dosavadní chaotické představení ve velkých městech bude nepochybně pokračovat, mnozí voliči se budou ptát, jaké hnutí ANO jim bude  v případě  volebního úspěchu pár měsíců po volbách v kraji vlastně vládnout. To Babišovo, nebo nějaké jiné?

Právo, 6.11.2015