You are here: Home Members redaktor's Home Komunisté v pasti

Komunisté v pasti

Komunisté oznámili, že nemohou tolerovat menšinovou vládu, bude-li v koaliční smlouvě ustanovení o navyšování počtu českých vojáků v zahraničních misích.  Je to požadavek, který ANO a ČSSD mohou jen těžko splnit, pokud má země pod jejich vedením dál plnit spojenecké závazky, takže by se mohlo zdát, že jsou v komunistické pasti.

Jenže KSČM se vydala na hodně tenký led. Vynecháme-li totiž k nezdaru odsouzené snahy okamurovců nějak se podílet na vládnutí, byla KSČM jediná parlamentní strana, která se po prvním neúspěšném pokusu Andreje Babiše získat pro svoji vládu důvěru PS, postavila do „státotvorné“ role. Jednání mezi ANO a ČSSD se mohla spustit jen proto, že KSČM od počátku avizovala, že takovou menšinovou vládu bude tolerovat.

Nedělala to samozřejmě úplně zadarmo a vymohla si určité programové ústupky. Ale některé zásadnější požadavky, jako je přistoupení na její verzi referenda, nakonec „konstruktivně“ opustila, což zdůvodňovala právě svojí odpovědností za to, aby v zemi vznikla stabilní vláda.

Ponechme stranou, že za nebývalou „konstruktivností“ byla i snaha získat pro skomírající stranu lukrativní pozice v dozorčích radách státních podniků a obecněji vliv na chod státu. Pro veřejnost se ale hrálo představení o odpovědnosti v situaci, kdy selhávají strany, které KSČM léta ostrakizovaly.

Nejnovější požadavek je podle předsedy KSČM věcí principu, a v jistém slova smyslu má samozřejmě pravdu. Jenže pokud projekt vlády s důvěrou nakonec kvůli tomu padne, jsou důsledky pro KSČM značně nejisté.

Vždyť od začátku bylo jasné, že avizovaná tolerance vlády vedené trestně stíhaným podnikatelem znamená abdikaci na celou řadu komunistických principů. Padne-li nyní tento projekt kvůli odporu k zahraničním vojenským misím, možná to osloví skalní komunisty. Bývalé komunistické voliče, které Babiš k sobě přetáhl sliby štědřejší sociální politiky, to ale zpět nepřivede.

A budou-li se po mnoha dalších měsících vládnutí Babišovy menšinové vlády v demisi konat předčasné volby, není vůbec jisté, že po masivní kampani ANO, ukazující na „dogmatickou“ KSČM jako na hlavního strůjce krachu již de facto hotového projektu menšinové vlády, nezaplatí KSČM dalším propadem.

Komunisté se tedy vmanévrovali do pasti. To nejlepší, co by se jim nyní mohlo stát, by bylo odmítnutí koalice s ANO ve vnitrostranickém referendu ČSSD. Pak by Černý Petr zůstal především ČSSD.

Právo, 17.5.2018