You are here: Home Members redaktor's Home Kvóty pro ženy jako volební návod

Kvóty pro ženy jako volební návod

Vláda neschválila návrh ministra pro lidská práva a legislativu Jiřího Dienstbiera, aby ženy měly na kandidátkách politických stran ve volbách vyhrazeno 40 procent míst. Proti byli lidovci a hnutí ANO. Tyto strany nepodporují ani kvóty pro zastoupení žen v rozhodovacích orgánech firem, ale souhlasily s „akčním plánem“, který by měl postavení žen ve firmách zlepšit.

Obě uskupení se tak jasně odlišila od sociální demokracie, která zejména kvóty na kandidátkách nejen podpořila, ale sama už je praktikuje. Jejich postoje souzní s pravicovými opoziční stranami, u nichž by kvóty na kandidátkách také narazily. Lidovci i ANO za ně udělali „špinavou“ práci, takže ODS a TOP 09 ani nemusejí svoje argumenty proti rovnějšímu zastoupení žen v politice hájit v diskuzi v parlamentu.

Pokud jde o lidovce, ti na obhajobu svého postoje jistě snesou mnoho pádných argumentů, včetně těžkostí, které by naplňování kvót provázely. Nejspíš ale mnoho „progresivnějších“ voličů--a zejména žen—jen utvrdí ve stereotypech, které se křesťanskými demokraty u nás pojí. Tedy že nadále žijí v zajetí archaického pohledu na svět, v němž má žena plnit svoji „tradiční“ roli a do veřejného života se příliš nemíchat.

Hnutí ANO má jiný problém. Oficiálně se profiluje jako liberální subjekt, takže k jeho hlavním argumentům patří volná soutěž, individuální schopnosti, atd. Tedy je obvyklá mantra českých „liberálů“. Co na tom, že ženy nemají ani ve firmách, ani v politice stejnou startovní čáru a kvóty jsou pokusem tento neliberální kaz napravit.

Jelikož je ale ANO v podstatě Andrej Babiš, odmítavý postoj ANO k povinnému zastoupení žen na kandidátkách i ve vedení firem bude vnímán jako jeho postoj. Možná se někdo pokusí spočítat, jaké procento žen v Agrofertu zastává rozhodující pozice, aby bylo jasno, jak to bude fungovat pro případ, že by Babiš skutečně řídil celý stát.

Jisté je, že postoje lidovců a ANO vůči kvótám pro ženy činí z tohoto tématu téma volební. Vyjádřit se k oběma stranám mohou chtít zejména ženy, které tvoří nejen polovinu našich obyvatel, ale dnes i většinu vysokoškoláků. Nedá se vyloučit, že přidají postoje obou stran vůči ženám na misku vah, až se budou u příštích voleb rozhodovat, koho volit.

Právo, 13.7.2016