You are here: Home Members redaktor's Home Ostrý kontrast

Ostrý kontrast

Na pražské konferenci s názvem Výzvy pro Evropu, kterou organizoval Institut pro politiku a společnost, spojený s hnutím ANO Andreje Babiše, se konal také Kulatý stůl Ralpha Dahrendorfa: Hovory pro Evropu.

Organizátorem tohoto panelu bylo Evropské liberální fórum, které si jako hlavní řečníky pozvalo předsedu frakce Aliance liberálů a demokratů (ALDE) v Evropském parlamentu Guye Verhofstadta a českého ministra financí a předsedu hnutí ANO Babiše. ANO je členem zmíněné frakce v EP.

Už když ANO do této frakce vstupovalo, bylo zřejmé, že si ji jako politický domov zvolilo zcela účelově, protože skutečná ideologie hnutí nemá s liberalismem nic společného. Prostě proto, že ANO se neřídí souborem idejí, které by se daly zařadit do nějaké tradiční politické filozofie.

Hlavním politickým programem Babiše je sám Babiš a jeho představy, že stát i politika by měly fungovat jako firma, kterou on sám řídí. Skutečným programem jeho hnutí je to, s čím se ráno probudí. Kdyby ho chtěl někdo nachytat na švestkách, stačilo by nesjpíš, aby se ho na zmíněné konferenci zeptal na stěžejní názory liberála Dahrendorfa, jehož jménem se zmíněný panel zaštítil.                                                                                                                                                                                  Nikoho by tedy nemělo překvapit, že zatímco Verhofstadt coby předseda dnes pravděpodobně nejvíce proevropské frakce v EP, přednesl koherentní projev na téma EU z pozic evropského liberalismu, Babiš udivil přítomné poznámkou, že kdyby byl v pozici Velké Británie se všemi zkušenostmi s byrokracií v Bruselu možná by také hlasoval pro vystoupení z EU.

Neumí si prý také představit, že by Česká republika platila--za stávajícího názoru českých občanů na EU--ročně 135 miliard korun do evropského rozpočtu. A nezapomněl ani na svůj současný politický evergreen—migraci. Brexit by prý rozhodnut na základě neschopnosti EU řešit migrační krizi.

Ponechme stranou skutečnost, že se Babiš coby ministr financí nijak nebrání přijímání stovek miliard od EU v době, když ČR je ještě čistým příjemcem, a že on sám z „hloupého“ Bruselu vytáhl desítky miliónů na Čapí hnízdo. A ponechme stranou též fakt, že v rozhodnutí o brexitu hrála mnohem větší roli migrace miliónů východoevropanů do Velké Británie než ta, proti které chce Babiš oplotit hranice EU od Baltu až po Jadran.

Mnohem tristnější je, že si ANO a její šéf hrají na liberály, a že jim to ALDE vůbec dovolí. V jistém smyslu ale může být vystoupení skutečného evropského liberála Verhofstadta a Babiše v jednom panelu užitečné. I těm, kdo se brání nálepkám jako středoevropský „postkomunismus“, nabídne kontrast mezi oběma politiky zajímavé náměty k přemýšlení o politické kultuře v našem regionu.

Právo,