You are here: Home Members redaktor's Home Lid a prezident

Lid a prezident

Politici, kteří se sami pasují do role mluvčích lidu, a u nichž by se tedy dalo očekávat, že hlasu lidu opravdu pozorně naslouchají, nás dost často zároveň překvapí svými dosti účelovými výklady toho, co lid opravdu chce nebo nechce. Prezident Miloš Zeman kupříkladu tvrdí, že z lidí nebude dělat blázny, a „nedovolí“ předčasné volby.

Jenomže poslední průzkum veřejného mínění z dílny agentury Median ukazuje, že ze všech možných řešení současné paralýzy při sestavování vlády dává největší množství dotázaných přednost právě předčasným volbám. Součet těch, kdo si je jednoznačně přejí nebo spíše přejí, je padesát procent.

Řešení upřednostňované prezidentem—tedy koalice ANO a ČSSD s podporou komunistů—preferuje jen 45 procent lidí. A další prezidentem upřednostňované řešení—menšinovou vládu s podporou KSČM a hnutí Svoboda a přímá demokracie—skočilo až čtvrté, s podporou pouhých 35 procent. Umístilo se dokonce o pár procentních bodů až za koalicí ANO a občanských demokratů, kterou prezident rozhodně nepreferuje.

Cílem výše uvedeného přehledu sociologických dat není dokázat, že se zase jednou prezident mýlí, když odmítá předčasné volby. Rezervovanost k předčasným volbám necelých šest měsíců po těch předchozích je na místě. Rolí prezidenta je, aby se nejprve pokusil vyčerpat všechna řešení nabízená ústavou.

Problémem je, že Zeman takto svoji roli nechápe. Kdyby prohlásil, že předčasné volby nepreferuje nyní, ale nebude jim bránit, pokud ostatní řešení neuspějí, bylo by to v pořádku. Ale už od vánočního projevu, vyšperkovaném při slovech o odmítání předčasných voleb sevřenou pěstí, prezident naznačuje, že předčasné volby nemusí připustit, ani kdyby se nepodařilo sestavit vládu s důvěrou Sněmovny na druhý a třetí pokus.

Prezident je v otázce řešení současné krize v rozporu s hlasem lidu i v názoru na to, co může a nemůže dělat vláda v demisi. Další výzkum Medianu totiž zjistil, že podle 56 procent respondentů má vláda v demisi dělat jen nejnutnější kroky. Prezident i premiér v demisi Andrej Babiš naopak tvrdí, že vláda v demisi je plnohodnotná. A prezident tudíž nijak nespěchá, aby urychlil nalezení řešení, které ukončí to, co většina lidí vidí evidentně jen jako provizórium.

Politik, jako je prezident Zeman, který tolik podporuje používání referend na celostátní úrovni, by nám tedy možná měl vysvětlit, jak daleko je on sám ochoten mínění lidu vlastně respektovat. Kdyby se totiž nyní mohlo konat referendum o řešení vládní krize, zdá se, že by zvítězily předčasné volby. A to nejen proto, že se nedaří najít z povolební paralýzy řešení, ale i proto, že se většině lidí nezamlouvá vládnutí kabinetu v demisi.

Právo, 4.4.2018