You are here: Home Members redaktor's Home Lidovci mají problém

Lidovci mají problém

Lidovecký předseda Pavel Bělobrádek se pustil na Twitteru do polemiky s mým názorem, že po ukončení spolupráce KDU-ČSL s hnutím Starostů a nezávislých posílí vliv Jiřího Čunka a jeho „křídla“ ve straně. Čunek sice  koalici se STAN v květnu nejprve formálně podpořil, následně ale svými postoji přispěl nejvíc k její demontáži.

Bělobrádek namítá, že v KDU-ČSL žádné Čunkovo „křídlo“ neexistuje. Pokud ano, rád by znal jména jeho členů. Čunek je prý pouhý svérázný solitér, jen jeden z třiceti členů předsednictva strany.

Lidovecký předseda má jistě pravdu, pokud budeme pojem „křídlo“ používat ve smyslu formální „frakce“. Trochu ale šálí veřejnost, tvrdí-li, že Čunek dnes ve straně nereprezentuje nic víc než sám sebe.  Coby jediný hejtman lidovců, navíc v jejich tradičně nejsilnější baště, Zlínském kraji, má totiž vlastní mocenskou bázi.

Lze jistě poukazovat na to, že když se postavil Bělobrádkovi na sjezdu v boji o post předsedy, ten jasně vyhrál se ziskem 84 procent hlasů. Až na to, že výsledek by byl nejspíš o poznání těsnější, kdyby se sjezd konal nyní, protože vycouvání lidovců z koalice se STAN je vnímáno jako vítězství Čunka.

Navíc nejen jako vítězství, které vrátilo lidovce k jejich tradičnímu postoji, že je lepší mít „svoje jisté“, ale svým způsobem i jako vítězství ideové. Spolupráce se STAN byla totiž pro leckoho ve straně trnem v oku i kvůli liberálnímu profilu hnutí.

Debata o tom, zda ve straně nyní existuje  formálně cosi jako Čunkovo „křídlo“, je zástupný problém. Kruciální otázka zní, zda stranu nyní nevnímají jako „štípnutou“ mezi mladší a „modernější“ lidovce Bělobrádkova typu a starší konzervativce, jako je Čunek, voliči.

Ukončením spolupráce se STAN lidovci poztrácejí liberálnější voliče, kteří koalici viděli jako alternativu k ostatním stranám. Mnohé z voličů, kterým by i po rozpadu koalice stačila „středovost“ lidovců, odpudí pro změnu už  jen „opticky“ silnější vliv kontroverzního Čunka ve straně.

Je přitom jedno, jestli se množině straníků, kteří ho podporují, říká „křídlo“ nebo nějak jinak. Lidovci mají prostě problém. 

Právo, 29.7.2017