You are here: Home Members redaktor's Home Lidovci na cestě vzhůru

Lidovci na cestě vzhůru

Pokud budeme posuzovat výsledky voleb do jedné třetiny Senátu i volby komunální jako součet zisků a ztrát pro jednotlivé strany, jsou jednoznačnými vítězi lidovci.

Byli nejúspěšnější stranou v komunálních volbách v počtu získaných mandátů v místních a městských zastupitelstvech, přičemž tento počet navýšili ve srovnání s rokem 2010. Získali také  čtyři nová senátorská křesla pod hlavičkou KDU-ČSL a další tři v koalici se zelenými.

Sociální demokraté sice obhájili 10 senátorských křesel, ale 13 jich ztratili. A v komunálních volbách sice lidovce porazili v počtu procent získaných hlasů, ale skončili až za nimi v počtu získaných mandátů, přičemž  i zde ve srovnání s minulými volbami tratili.   

Nezářilo ani hnutí ANO, které mělo podle průzkumů ve volbách dominovat. Ve skutečnosti vyhrálo v komunálních volbách jen ve velkých městech a v celkovém procentuálním součtu získaných hlasů, ale v počtu získaných mandátů skončilo až na osmém místě--daleko za ČSSD i lidovci. Obě strany navíc porazily ANO i v počtu získaných senátorských křesel.

Nejzajímavější je ale úspěch lidovců ve srovnání s pravicovými stranami—ODS a TOP 09, které v podstatě propadly. Zatímco TOP 09 v poslední době  rychle upadá a ODS se už víc něž rok nedokáže odlepit od politického dna, lidovci jsou po svém vynuceném pobytu mimo Sněmovnu v letech 2010 až 2013 na vzestupu. Pokud bude tento trend pokračovat, mohou se stát nejsilnější pravicovou stanou u nás.

K důvodům jejich úspěchu patří rozvětvená organizační struktura a na české poměry i relativně velký počet členů, který přesahuje 30 tisíc. To je víc, než kolik mají ODS a TOP 09 dohromady.

Ještě podstatnější je ale obraz strany. Tato „klidná síla“ české politiky se nezapletla zdaleka tolik jako její pravicoví soupeři s různými kmotrovskými strukturami, kterýžto obraz výrazně posílil po odchodu Miroslava Kalouska  a jeho spojenců ve straně do TOP 09. 

Ještě důležitější je, že strana má program, který je dlouhodobě spojován se srozumitelnými hodnotami, protože je zakotven ve srozumitelném  světonázoru.

Ač se značné části veřejnosti nelíbí lidovecká podpora pro církevní restituce, jejich konzervativní rodinná politika nebo rezervovaný postoj k registrovanému partnerství, i jejich kritici chápou, z jakých ideových zdrojů tyto postoje pramení, a že tedy nejde o žádný okamžitý oportunismus.  

To samé lze říct o pevných lidoveckých postojích k mezinárodním otázkám, kde mají  navíc silné zázemí v podobě nejsilnější frakce v EP i mocných sesterských stran napříč Evropou.

Ukazuje se, jak důležitý byl pro lidovce rozchod s Miroslavem Kalouskem a politiky okolo něj. Lidovci se po tomto otřesu a následném pobytu mimo Sněmovnu mohli nejen vrátit k dědictví  Josefa Luxe, ale v postavách svých nových lídrů začít oslovovat i mladší voliče mimo Moravu.

 Zatímco po pádu Nečasovy vlády se stalo pro mnohé z  voličů ODS a TOP 09 favoritem hnutí ANO, nebylo by divu, kdyby postupně řada z nich našla cestu k politicky srozumitelným lidovcům. Stejně jako výsledky komunálních a senátních voleb by takový vývoj potvrdil, že tradiční strany nejsou nezbytně na odpis. Zřejmě dost záleží na tom, jak se taková tradiční stranická politika dělá.

Právo, 20.10.2014