You are here: Home Members redaktor's Home Lidovci si zahrávají

Lidovci si zahrávají

Křesťanská a demokratická unie-Československá strana lidová je oficiální název strany, která v lednu příštího roku oslaví sto let své existence. Otázkou ovšem je, zda místo oslav není na čase začít psát spíše politické nekrology.

Lidovci se potácejí už nějakou dobu na hranici volitelnosti. Na jaře je čeká volební sjezd.  Všichni stávající kandidáti na předsedu--poslanec Marek Výborný a též poslanci a současní místopředsedové Marian Jurečka i Jan Bartošek—jsou zkušenými politiky, ale je otázkou, zda mohou přilákat nové voliče.

Nebudou to mít lehké už proto, že sjezd už nebude moci změnit rozhodnutí současného vedení, které oznámilo, že strana půjde do voleb do Evropského parlamentu sama. Koalice se Starosty a TOP 09, o níž se uvažovalo, nakonec nebude zejména prý proto, že lidovci jsou konzervativní strana, zatímco zejména Starostové jsou spíše subjektem oslovujícím městské liberální voliče.

To je jistě pravda, jenže všechny tři subjekty jsou zároveň členy frakce Evropské lidové strany. Ta je nejlepším příkladem toho, že při troše dobré vůle není nemožné, aby spolupracovaly pravicové strany konzervativnější i liberálnější, pokud je více toho, co je spojuje než toho, co je rozděluje.

TOP 09 a lidovce rozdělují zejména osobní nevraživosti, které se pojí s někdejším odchodem skupiny politiků okolo Miroslava Kalouska, kteří založili TOP 09.  Starosty a lidovce zase rozdělují jejich odlišné pohledy na rodinu. Bartošek nedávno zopakoval, že rodina je „máma, táta a děti.“ Starostové mají na svazky lidí stejného pohlaví liberálnější pohled.

Výborný a Bartošek i proto přišli s názorem, že v pravé části politického spektra je mnohem přirozenějším partnerem lidovců ODS. Námitky, že ODS má mnohem více skeptický pohled na Evropskou unii, takže v EP raději působí v euroskeptické Alianci konzervativců a reformistů, odbyl Bartošek tím, že KDU-ČSL má na EU také konzervativní pohled. Názory ODS a lidovců se prý ve vztahu k EU zase tolik neliší.

Volič musí být zmaten. To, co zatím nejvíc odlišovalo KDU-ČSL od ODS, byly totiž právě proevropské postoje lidovců. Pokud ti nyní chtějí jít do evropských voleb s tím, že se nedokážou shodnout na spolupráci s dvěma menšími stranami, které obě též patří k evropským lidovcům, ale zato přinejmenším dva z jejich kandidátů na předsedu vážně uvažují o užší spolupráci s euroskeptickou ODS, mnozí voliči se mohou tázat, proč lidovce volit.

Volební koalice se obvykle uzavírají v případě, že vytvářejí synergii, která může přinést body navíc. Koalice lidovců, TOP 09 a Starostů by mohla takovou synergii vytvořit, protože silný proevropský étos všech tří subjektů a podobné pohledy na hospodářskou i sociální politiku by překryly možný nesoulad ohledně konzervativnějších a liberálnějších pohledů.  Jít ale pro stále ještě proevropskou stranu do voleb samostatně s tím, že se na horizontu rýsuje spolupráce s euroskeptickou ODS, je o poznání větší sázka do loterie.

Právo, 12.12.2018