You are here: Home Members redaktor's Home Lídr ANO riskuje

Lídr ANO riskuje

Hlasovací stroj hnutí ANO, komunistů a hnutí Svoboda a přímá demokracie, který rozdělil mezi tyto subjekty důležité posty ve Sněmovně, dal vzniknout dohadům, zda to není předzvěst budoucí vládní aliance. Odpověď zní, že nejspíš ne.

Babiš je nejen politik, ale i velkopodnikatel, s obchodními zájmy napříč Evropskou unií. Jistě nechce, aby se v západních médiích ujala nálepka, s níž vyrukovala německá publikace Huffpost. Titulek v textu o Česku, doprovozený fotkami Babiše, Tomia Okamury a Vojtěcha Filipa, hlásal: „Miliardář, neonacista a komunista-to je nová česká vládní koalice“.

Kdyby se tento zatím naštěstí nepravdivý popis naší situace měl stát v západních médiích normou, Babiš by se stal pro EU dalším Orbánem nebo Kaczynským. To ovšem není v  zájmu někoho, kdo má podniky v Německu i jinde v EU, využívá ve velkém evropské dotace a chce vést i celou zemi k ekonomickým úspěchům.

Spolupráce ANO s KSČM a SPD tak má zřejmě jiný účel. Jednou z možností je, že tak Babiš zaplatil oběma stranám za to, že budou hlasovat proti jeho vydání k trestnímu stíhání. Zda je to pravda, se brzy dozvíme.

Možností, která nevylučuje platnost té první, také je, že jde o formu nátlaku na tzv. tradiční strany, aby přestaly Babiše odmítat. Je to jakási ochutnávka toho, co by ještě mohlo přijít v podobě rozdělení dalších postů mezi ANO, SPD a KSČM v různých orgánech.   

Babiš by samozřejmě mohl patovou situaci rozseknout, kdyby se vzdal ambicí být sám premiérem až do doby, než se vyřeší kauza Čapí hnízdo. Zatím se ale snaží tlačit tradiční strany ke zdi tak, aby jeho případné premiérování přijaly--i s obviněním z dotačního podvodu kolem krku.  

Je to přetahovaná, v níž porostou rizika na obou stranách. Tradiční strany riskují, že Babiš odhodí veškeré zábrany a půjde s SPD a KSČM do otevřené spolupráce.

 Babiš ale riskuje možná víc: čím více si bude s oběma subjekty, zejména s SPD, zahrávat, tím pravděpodobněji se zmíněný titulek z německého periodika stane v západní Evropě normou. A to může nenávratně poškodit jak jeho jako podnikatele, tak Českou republiku.

Právo, 27.11.2017