You are here: Home Members redaktor's Home Lze s ANO vládnout bez Babiše?

Lze s ANO vládnout bez Babiše?

V několika politických stranách zaznívají úvahy, že by v případě vítězství hnutí ANO ve volbách bylo možné jít s ANO do vlády, pokud v ní nebude šéf hnutí Andrej Babiš. Toho Sněmovna velmi pravděpodobně vydá k trestnímu stíhání, načež bude zřejmě formálně obviněn z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo.

Takové úvahy se částečně inspirují  současnou situací, kdy byl Babiš z vlády donucen odejít, ale hnutí ANO v ní zůstalo. Jenže pokud ve volbách zvítězí a bude sestavovat vládu, pohybujeme se v jiném teritoriu. A v něm existuje řada okolností, které scénáře vládnutí v koalici s ANO—bez Babiše v postu premiéra—problematizují.

Tak především ANO není autonomní politický subjekt, v němž fungují mechanismy vnitrostranické demokracie. ANO je Babiš. To znamená, že i kdyby na vládu bez sebe v čele přistoupil, bude jím schválený premiér vzhledem k autoritářské struktuře ANO jen jeho poslušným politickým nástrojem.

Je prostě rozdíl mezi vládou s několika ministry kontrolovanými Babišem, kterou vede jiná strana než ANO, a vládou v čele s ANO. Jelikož by jí de facto řídil Babiš (podobně jako to činí z pozadí „náčelník“ Jaroslaw Kaczynski v Polsku), morální poselství, že s trestně stíhaným politikem se nevládne, by se dost rozmělnilo.

Strany, které by se nabízely vítěznému ANO jako koaliční nevěsty, by si také musely ujasnit, s kým vůbec o příští vládě mají vyjednávat. S Babišem? S tím, že jim má navrhnout na premiéra někoho jiného než sebe?

A lze přitom obejít prezidenta republiky, který, jak už avizoval, je připraven pověřit sestavením příští vlády přímo Babiše, pokud vyhraje volby? Pokud by tak prezident učinil, budou mít ostatní strany dostatek odhodlání do takové vlády nejít? Vždyť aby dostal šanci někdo jiný, kupříkladu z ANO, musela by PS odmítnout vyslovit Babišově vládě důvěru.

Scénář, v němž ANO bez Babiše v postu premiéra vede vládu, je ovšem riskantní i pro Babiše. Jelikož možnému trestnímu stíhání čelí i jeho pravá ruka Jaroslav Faltýnek, je otázkou zda má ve svém okolí někoho, komu může absolutně důvěřovat.

Někteří z politiků ANO, kteří se dnes chovají jako zcela poslušní členové sekty, by totiž mohli v čele vlády začít mít choutky budovat si vlastní mocenskou bázi. Babiš tak udělá vše, aby scénář, v němž ANO stojí v čele vládní koalice, ale bez něj v postu premiéra, spadl co nejrychleji ze stolu. Což znamená, že nás může v případě vítězství ANO ve volbách čekat při sestavování vlády politická krize.  

Právo, 30.8.2017