You are here: Home Members redaktor's Home Lze zavřít vnejší hranice EU?

Lze zavřít vnejší hranice EU?

Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor ruskému novináři Vladimiru Sněgirevovi. Argumentuje v něm mimo jiné, že v současné uprchlické krizi by nejlepším řešením bylo zavřít vnější hranice Evropské unie.

Prezident prý vůbec nerozumí tomu, proč takové státy jako Itálie nebo Řecko nepodnikají žádné kroky v otázce přísnější kontroly hranic. A dodává: “Každá z 28 zemí Evropské unie má vlastní ozbrojené síly. Proč tedy tyto státy nezformují desetitisícový kontingent a nepošlou ho kontrolovat hranice?”

Podívejme se na návrh bez emocí. Zeman má pravdu, že ostraha vnějších hranic EU by mohla být efektivnější. Ale také ví, že už byly schváleny návrhy na posílení pohraniční služby Frontex. A že na stole jsou další.

Problémem jeho návrhu je, že pouhá vojenská síla problém nevyřeší. Ani desetitisícový kontingent vojáků nemůže podle mezinárodního práva potápět čluny s lidmi, ba nemůže je ani okamžitě vracet, pokud žádají o azyl. Nemluvě o tom, že je ani není kam okamžitě kam vracet.

Řecko a Itálie zatím selhávaly spíš v tom, jak s uprchlíky nakládaly, když už byli na jejich území. Obě země otálely s budováním „hotspotů“, a Řecko se až do uzavření balkánské trasy chovalo jako turistická agentura, která rovnou posílala běžence na sever. EU pro změnu selhávala v tom, že jim to nejen dovolila, ale že k tomu některé země svojí politikou přímo vybízely.

Spíše než armáda pohraničníků by byl užitečný velký kontingent policistů, úředníků a humanitárních pracovníků, jakož i velkorysá pomoc EU při budování hotspotů. Itálie a Řecko by tak lépe zvládaly registraci, ubytování a prověřování uprchlíků, včetně  rychlého oddělování ekonomických migrantů, kteří nemají na azyl nárok.

Existence takové záchytné sítě, kterou žádný uprchlík nemůže obejít, by sama sloužila jako jisté odstrašení vůči těm, kdo si představují, že pojednou bez větších překážek přímo do země svých snů.

Pokud jde ale o příliv uprchlíků přes moře, není  v silách sebevětší pohraniční armády zabránit tomu, aby připlouvali. Toho by se dalo docílit jedině tak, že EU rozšíří dohody, jakou už uzavřela s Tureckem, i na státy severní Afriky.

A nebo se EU odhodlá k vojenské akci, která by buď cíleně likvidovala pašerácké sítě nebo vedla k obsazení pobřeží v zemích, odkud uprchlíci připlouvají. Když už český prezident spoléhá v uprchlické krizi na sílu, nic mu nebrání, aby neprosazoval tato řešení.

Právo, 28.5.2016