You are here: Home Members redaktor's Home Má Turecko Evropu na lopatkách?

Má Turecko Evropu na lopatkách?

Dohoda Evropské unie s Tureckem o vracení uprchlíků, jejíž plnění před několika dny jeli do Turecka ověřit evropští politici  v čele s německou kancléřskou Angelou Merkelovou, to schytává ze všech stran. Lidsko-právní puristé tvrdí, že je nemorální, protože Turecko porušuje doma lidská práva. A jsou jí prý porušována i lidská práva uprchlíků.

Zastánci „realpolitik“ zase argumentují, že je pro EU nevýhodná, protože Turecko si nejen za svou spolupráci nechá štědře zaplatit, ale může EU vydírat. To už se prý ostatně děje, protože Turecko hrozí, že uprchlickou hráz znovu otevře, pokud EU nezavede pro jeho občany do června bezvízový styk nebo neurychlí přístupové rozhovory.

Ve skutečnosti není situace tak jednoznačná. Turecko si porušení uzavřených dohod nejspíš dobře rozmyslí i v případě, že by bezvízový styk nedostalo. Tři miliardy eur, které EU slíbila Turecku pro zajištění lepší péče o uprchlíky na tureckém území, není malá částka pro zemi, která se momentálně stará až o dva milióny uprchlíků.

EU vloni přijala milión běženců a málem se z toho politicky zhroutila. Do sytosti jsme si užili i litanií na téma, jak nám tento počet běženců sníží životní úroveň. Turci se starají o mnohem větší počet a vědí, že pomoc potřebují.

Ještě podstatnější než ekonomická pomoc je skutečnost, že uprchlické trasy přes Balkán jsou nyní už de facto zablokovány. Turci by sice mohli v odvetě za to či ono znovu dát zelenou pašeráckým gangům, jenže pokud by běženci neměli kam dál z Řecka jít, poměrně rychle by poptávka poklesla. Už teď je zřejmé, že zájem o tuto trasu do EU opadá.

Mnozí namítají, že si pašeráci najdou jiné trasy, jenže každá jiná trasa než ta přes Řecko vyžaduje mnohem větší náklady a risk ze strany běženců. A EU se navíc od loňska poučila, takže vedle balkánských tras se postupně utěsňují i jiné—kupříkladu z Itálie do Rakouska.

Jinými slovy: Turecko si vypovězení spolupráce s EU dobře rozmyslí. A pokud dohoda vydrží, není úplnou katastrofou ani z lidsko-právního hlediska. Zatímco dosud se z Turecka dostávali spíše ti, kdo si mohli zaplatit pašerácké gangy, nyní by výměnou za každého z nich po vrácení do Turecka mohli mít šanci lidé, kteří si možná azyl skutečně zaslouží.

Právo, 27.4.2016