You are here: Home Members redaktor's Home Makání a sebereflexe v ANO

Makání a sebereflexe v ANO

Politika vznikla i kvůli tomu, že ve společnosti existují různé, často protichůdné skupinové zájmy, které si hledají svoje vyjádření. Jenže naše hlavní politická síla, hnutí ANO, je zde prý „pro všechny“, stejně jako jeho vláda. 

I proto ANO nemůže nabídnout srozumitelný politický program, protože „pro všechny“ ho nelze napsat, aniž by si vnitřně neprotiřečil. Zbývají tak jen hesla, vztahující se k technologii fungování, spíše než k obsahu. Kupříkladu „makáme“ nebo „prostě zařídíme.“

Jaké jsou praktické výsledky takového přístupu k politice si zatím nemůžeme ověřit plně na celostátní úrovni, protože hnutí ANO stojí v čele vlády jen několik měsíců. Existují ale příklady na nižší úrovni vládnutí, kde ANO už mělo příležitost makat alespoň jedno volební období. Kupříkladu Praha.

A pohled na výsledky není nikterak pěkný. Úspěchů jako šafránu, zato mnoho padajících mostů i lávek, neprůjezdných ulic, demonstrujících taxikářů a celkově chátrající infrastruktury. Vezmeme-li v úvahu, že Praha patří k nejbohatším regionům v Evropě, nelze se nezeptat, proč je tak bohaté město v tak tristním stavu.

Jisté odpovědi na tuto otázku teď nabídla pražská primátorka Andrea Krnáčová v dopise, v němž vysvětluje, proč už nebude na podzim znovu kandidovat. Dozvídáme se z něj, že v pražské divizi hnutí, jehož šéf by rád přeměnil celou ve skvěle fungující firmu, se prý mnoho lidí jen veze. Nemakají. A primátorka, jakkoliv prodchnutá idejemi makání, toho prý sama moc nezmůže.

To je zajímavá sebereflexe, která se ovšem může nám, pozorovatelům z prostředí mimo hnutí, jevit jako nedostatečná. Primátorce proto nabídneme několik rad, jak se dostat blíže k pověstnému faustovskému jádru pudla.

Především by si měla položit otázku, jak je možné, že v hnutí založeném na makání, evidentně leckdo nemaká. Nemůže tomu být tak proto, že už samotná premisa hnutí makajícího neúnavně pro všechny bez uceleného programu je jen prázdný slogan, za nímž se skrývá pravý opak toho, co hlásá?

Tedy že hnutí stvořené miliardářem maká ve skutečnosti jen pro něj, pro jeho zájmy? A že pro úspěšné politické přežití je důležitější demonstrování loajality vůdci, než výsledky práce? Neznáme něco podobného už z minulého režimu?

Druhou důležitou otázkou je, zda by hnutí přeci jen nemělo jasně říci, čeho a proč chce svojí neúnavnou činností dosáhnout. Lídr hnutí a premiér v jedné osobě zatím jezdí po zemi a slibuje, kde a co, a za kolik, zařídí.

V Praze se ovšem tento druh makání proměnil v chaos. A pokud nedojde k sebereflexi, lze se obávat, že tak bude za čtyři roky vypadat celá země.

Právo, 17.4.2018