You are here: Home Members redaktor's Home Memorandum Condoleezze Riceové

Memorandum Condoleezze Riceové

Vážená paní státní tajemnice, nepovažujte prosím následující řádky za agitaci odpůrce radaru, jehož umístění na českém území přijíždíte stvrdit svým podpisem. Naopak, při vyhodnocení všech strategických a geopolitických souvislostí se autor těchto řádek řadí spíše k zastáncům radaru.

 

Nicméně nelze než doufat, že víte, že se podpisem smluv vystavujete velkému riziku. Tak především vláda, která s Vámi tyto smlouvy bude podepisovat, nebyla schopná efektivně komunikovat ani s opozicí, ani s veřejností. Výsledkem je, že proti radaru je v současnosti okolo 70 procent veřejnosti a celá opozice.

 

Jistě přitom uznáte, že rozhodnutí, jehož důsledky jsou tak dlouhodobé a závažné, jako je umístění cizího vojenského zařízení na území státu, a s ním spojený příchod vojenských jednotek, vyžaduje přiměřenou míru společenského a politického konsensu.

 

Potřebná míra konsensu neexistuje dokonce ani v samotné vládní koalici. Ta, pokud by se k ní neočekávaně nepřidali někteří poslanci z opozičních řad, nemá pro schválení smluv o radaru dostatek hlasů. V případě jejich neschválení hrozí blamáž nejen české vládní koalici, a potažmo České republice, ale i americké administrativě, kterou reprezentujete, neboť ta si měla politickou situaci v České republice nejprve zmapovat.

 

Pokud Vás vláda ujišťuje, že radar schválen bude, měla  byste vědět, že se v naší zemi ujala podivná politická praxe, v níž při nejdůležitějších hlasováních v parlamentu přebíhají za velmi podivných okolností k vládnímu táboru někteří opoziční poslanci, aby se u některých vzápětí ukázalo, že jsou vydíratelní. Pokud i radar bude schválen s pomocí podobných politických praktik, učiní to  zcela legitimními hrozby současné opozice, že v případě svého volebního vítězství smlouvy napadne.

 

Sluší se též poznamenat, že jelikož se vyjednávání od začátku týkala systému, jenž má mít svou druhou část v Polsku, a to zatím nedalo souhlas s umístěním raket na svém území, nemusí být velké části české veřejnosti jasné, k čemu vlastně radarová komponenta na českém území bude sloužit. Bez této části se radar jeví spíše jen jako velké špionážní ucho. Možná byste proto měla vysvětlit, zda v případě nesouhlasu Polska, bude smysl celého zařízení pozměněn.

 

Stejně tak byste měla vysvětlit, zda máte záruky, že systém, do něhož česká vláda investovala takový politický kapitál, bude akceptován i nástupcem George W. Bushe v Bílém domě.

 

Právo, 8.7.2008