You are here: Home Members redaktor's Home Mezi apologezí USA a antiamerikanismem

Mezi apologezí USA a antiamerikanismem

Antonín Rašek si možná nepřečetl mé nedávné texty v tomto deníku dostatečně pozorně, když  v textu „Kam směřují Spojené státy“ tvrdí, že nabízím apologetiku americké bezpečnostní a zahraniční politiky (Právo, 10.12.2014).

K mnoha aspektům americké bezpečnostní a zahraniční politiky od pádu železné opony jsem přinejmenším tak kritický jako on. Klidně bych podepsal jak jeho výčet zahraničně-politických přešlapů USA z nedávné doby, tak výčet přešlapů z dílny amerických neoconů, který nabídl ve svém textu Václav Žák (Právo, 1.12.2014). Každého demokrata, kterému záleží na lidských právech, musí pobouřit zpráva o mučení zajatců, kterého se dopouštěla v nedávné době CIA.

Cílem mých textů je varovat před snahami opustit českou politiku obrany klasických lidských práv i obranu západních hodnot s pomocí laciné přesmyčky, v níž se na jedné straně rovnice dosadí Západ i lidská práva a na straně druhé dosti katastrofální politika amerických neokonzervativců, kteří ovládli Bushovu zahraniční politiku.

Taková rovnice je falešná. Nejen proto, že západní Evropa s touto politikou vesměs nesouhlasila, a není ji tedy možné dávat spolu s Bushovou Amerikou do kolonky „Západ“. A nejen proto, že lidská práva a „západní“ hodnoty nejsou vynálezem a patentem jen Ameriky. Koneckonců většina lidskoprávních iniciativ vzešla v posledních desetiletích z Evropy.

Navíc ani politiku USA netvořili v posledních desetiletích je neoconi. Leccos se pokoušel změnit i současný prezident Barack Obama. Že ve všech svých cílech neuspěl, je důsledkem jak jisté setrvačnosti, tak skutečnosti, že byl a je obklíčen republikány.

Hlubší a propracovanější kritiku zahraniční politiky USA než čeští kritici koneckonců nabízejí i američtí liberálové, kteří tvoří intelektuální zázemí demokratické strany. I v USA probíhá boj o lidská práva—nyní kupříkladu v podobě senátního odsouzení mučících praktik z dílny CIA nebo v podobě protestů proti střelbě bílých policistů na neozbrojené Afroameričany.

Rašek zbytečně nosí dříví do lesa když upozorňuje, že nemáme přehlížet, že USA hledají novou politickou orientaci. Lze jen doufat, že ji najdou. Ten,kdo zná USA, ovšem také ví, že ji určitě nebudou hledat v opuštění hodnot, na kterých tato země vyrostla. Tyto hodnoty byly  posledních 25 letech dost pošlapány, ale je se k čemu vracet.

Nejen americké ale i naše hledání nové zahraničně-politické  orientace by nemělo být založeno na radikalismu, který v některých svých verzích v našem případě zní ze všeho nejvíc jako laciný antiamerikanismus. To je ideologie, která Evropě zatím nikdy příliš nepomohla, protože se v ní vyjevují především různé komplexy méněcennosti vůči USA. Pokud budeme mít více sebevědomí, uvidíme, že kromě kritiky USA, existuje v jejich historii a dokonce i nedávní politice mnohověcí, ze kterých se můžeme učit stejně, jako se USA mohou učit od Evropy.

Právo, 12.12.2014