You are here: Home Members redaktor's Home Migrace je u nás riskantní volební téma

Migrace je u nás riskantní volební téma

Po rakouských prezidentských volbách, v nichž hrálo roli i téma migrace, někteří analytici upozorňují, že toto téma nejspíš bude hrát ústřední roli i v našich nadcházejících krajských a senátních volbách navzdory tomu, že uprchlická vlna notně oslabila. Může být, ale je dobré si všimnout rozdílů mezi Rakouskem a Českem.

Rakousko vloni přijalo okolo 90 tisíc žádostí o azyl. Zemí projela většina z více než miliónu uprchlíků, kteří nakonec skončili v Německu a Švédsku. Není divu, že Rakousko nakonec narazilo na meze své „absorpční kapacity“.

I tak ale analýzy už prvního kola rakouských prezidentských voleb ukázaly, že téma migrace nebylo u voličů na prvním místě. Důležitější pro ně byl odpor k dlouholetému dělení moci mezi socialisty a lidovci—a to zejména ve světe neschopnosti těchto tradičních stran reagovat pružně na nové výzvy.

Odpor ke stávajícímu politickému establishmentu, který se v myslích mnoha voličů spojuje s nedůvěrou v Evropskou unii, vidíme i v jiných zemích. Ale není to téma jen evropské. Populisté útočící na establishment posilují všude na Západě. Zatím jim mnozí věří, že nové globální výzvy, s nimiž si tradiční strany nevědí rady, zvládnou, když posílí svoje státy nebo zavedou vládu silné ruky.

Česko nečelí migrační výzvě jako Rakousko. Akcentování tohoto tématu u nás tak může narazit na limity, na které na Slovensku narazil před nedávnými volbami Smer Roberta Fica. Ten příliš pozdě zjistil, že voliči sice mají z migrace strach, ale že při absenci reálné hrozby, nemálo z nich prohlédne, že se vláda jen snaží odvést pozornost od skutečných problémů.

Češi jsou političtí pragmatici. Možná se většina z nich migrantů bojí stejně jako většina Slováků, ale dokážou také dobře vyhodnotit (ne)reálnost té které hrozby. A vědí, že krajské samosprávy jim mohou pomoct k lepším silnicím třetí třídy a krajskému zdravotnictví, ale případná migrační krize či terorismus se řeší jinde.

To samozřejmě neodradí některá hnutí, která politicky vyrostla na pozadí uprchlické krize a na strachu části populace z islámu, aby kartu migrace v krajských volbách nehrála. Žádná jiná témata koneckonců nemají a za rok pro ně může být pozdě. A těžko mohou začít vytěžovat boj s establishmentem, protože tuto kartu už u nás úspěšně hraje hnutí ANO Andreje Babiše a delší dobu--jiným způsobem--i  KSČM.

Pokušení hrát migrační kartu by se ale měly ve vlastním zájmu bránit velké strany. Krajské volby nebudou tentokrát referendem o vládě, protože opozice je slabá a vláda si počíná poměrně dobře. Ale mohou být do jisté míry referendem o soudnosti lídrů té které velké strany.

Právo, 25.5.2016